Wydział Biologii UW laureatem nagrody Real Estate Impactor 2023

Wydział Biologii UW został laureatem w kategorii imponujące projektowanie, jako inwestor, za projekt Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK w Urwitałcie. Jego głównym celem jest ochrona przyrody poprzez edukację.

Decyzją redakcji dziennika „Rzeczpospolita” Wydział Biologii UW oraz architekci z Pracowni Kwadratura zostali laureatami nagrody Real Estate Impactor 2023. Wyróżnienie to przyznawane jest firmom i osobom, których projekty, decyzje i działania mają znaczący wpływ na rozwój branży nieruchomości oraz kształtują jakość życia w mieście na miarę dzisiejszych i nadchodzących czasów. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 22 czerwca 2023 r. podczas gali VII edycji Real Estate Impactor.

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK to zespół dwóch budynków zaprojektowanych przez biuro Kwadratura. Pierwszy budynek pełni funkcję edukacyjną i mieści się w nim wystawa poświęcona ekosystemowi małych zbiorników wodnych. Drugi budynek pełni funkcje dydaktyczną – to laboratoria, sala seminaryjna wraz z zapleczem noclegowym.

Oba obiekty zaprojektowane są na planie koła. Wtapiają się w otoczenie: częściowo są przysypane ziemią, a ich elewacje pokrywają rośliny. Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania techniczne: prefabrykaty, maty kapilarne, głębinową pompę ciepła zasilaną PV, instalację “wody szarej”.

Stacja terenowa w Urwitałcie otrzymała już wyróżnienie w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC Green Building Awards 2018 w kategorii najlepszy budynek ekologiczny, a także była nominowana w konkursie architektonicznym Property Design Awards 2023, w kategorii bryła: obiekty publiczne.