Wydział Biologii na 24. Pikniku Naukowym

Osiem pokazów popularno-naukowych z udziałem naukowców Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego będzie można zobaczyć podczas 24. Pikniku Naukowego, który w tym roku odbywa się pod hasłem “Klimat i my”. Wydarzenie w całości w trybie online potrwa od 8 do 15 maja. Pokazy zostały zakwalifikowane do “Strefy Przyszłości”, są bowiem w dużej mierze prognozą tego, co może nas czekać wraz ze zmieniającym się klimatem.

Podczas 24. Pikniku Naukowego będzie można zobaczyć następujące filmy zrealizowane przez Wydział Biologii UW:

• “Kiedy rzeka zmienia się w rzeczkę. O zmianach ekosystemów przy niedostatku wody” – rozmowa dr hab. Marty Wrzosek z hydrobiologiem dr. hab. Andrzejem Mikulskim;
  • “Jak twój wybór może zmniejszyć ślad węglowy? Wiosenne rozmowy o naszych śladach” – rozmowa Patrycji Ściślewskiej z dyrektorem Ogrodu Botanicznego UW dr hab. Marcinem Zychem prof. UW;
  • “Klimat okiem paleontologa” – opowieść dr. Mateusza Tałandy i mgr. Wojciecha Pawlaka;
  • “Zieloni bohaterowie” zostaną przedstawieni przez Marcina Mazurkiewicza i Patrycję Ściślewską;
  • komentarz biologów dotyczący organizmów żywych przy zachodzących zmianach klimatu wygłoszony przez prof. dr. hab. Krzysztofa Spalika, dr. hab. Roberta Mysłajka, dr Katarzynę Roguz, mgr. Pawła Pstrokońskiego;
  • “Wierzę tylko w bagna” – czym różni się mursz od torfu i jak rozpoznać aktywne torfowisko wyjaśnią mgr Izabela Jaszczuk i Marcin Mazurkiewicz;
  • “Obcy w ruchu” – opowieść o tym, jak zmieniają się zasięgi organizmów w związku ze zmianami klimatu przedstawi mgr Igor Siedlecki, jednocześnie proponując sposób wprowadzenia w temat, który może być atrakcyjny dla nauczycieli biologii;
  • “Szlakiem jezior, czyli jak wygląda życie w wodzie” – to temat, który podjęła Patrycja Ściślewska.

Filmy będzie można oglądać bezpłatnie od 9 do 15 maja w Wirtualnych Namiotach na stronie Pikniku Naukowego. Prezentacje będą także dostępne na kanale YouTube Centrum Nauki Kopernik. Materiały zostały dostosowane do wymogów dostępności cyfrowej – każdy z nich jest opatrzony napisami w języku polskim.

Pełne wersje filmów zrealizowanych przez Wydział Biologii będą umieszczone na kanale YouTube Społeczności Wydziału Biologii UW.

Główną koordynatorką działań związanych z Piknikiem Naukowym na Wydziale Biologii jest dr hab. Marta Wrzosek, przy współpracy z dr. Robertem Meronką i dr. Takao Ishikawą.

Podczas 24. Pikniku Naukowego w sumie zaprezentuje się ponad 100 wystawców, którzy przygotowali 300 propozycji dla miłośników nauki, w tym warsztaty, eksperymenty i doświadczenia.

Organizatorami wydarzenia jest Centrum Naukowe Kopernik i Polskie Radio.

Więcej informacji o 24. Pikniku Naukowym można znaleźć na Facebooku.