Trzecia konferencja Visegrád Group Society for Developmental Biology na Wydziale Biologii UW

160 naukowców z zajmujących się biologią rozwoju zwierzat, pracujących przede wszystkim w krajach Grupy Wyszehradzkiej, wzięło udział w 3. konferencji Visegrád Group Society for Developmental Biology (V4SDB). Wydarzenie odbyło się w dniach 8-10 września 2023 r. w Warszawie, na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Konferencji towarzyszyło wydarzenie Young Developmental Biologists’ Forum (7-8 września 2023) skierowane do studentów i post-doków. W zorganizowanych w jego ramach warsztatach i sesjach naukowych wzięło udział blisko 60 studentów i młodych naukowców z Polski, Węgier, Czech i Słowacji, a także innych krajów europejskich. Dodatkowo, 7 września zorganizowano transmisję online dwóch wykładów popularnonaukowych dotyczących różnych aspektów biologii rozwoju.

Tematyka tegorocznej konferencji V4SDB obejmowała zagadnienia takie jak: rozwój zarodkowy zwierząt, regulacja genetyczna i epigenetyczna w biologii rozwoju, komórki macierzyste i regeneracja, czy modele in vitro w biologii rozwoju.

Podczas konferencji można było wysłuchać wykładów znakomitych naukowców z całego świata, w tym m.in. z Max Planck Institute for Molecular Medicine, California Institute of Technology, University of Cambridge, Washington University School of Medicine in St. Louis czy Czech Academy of Sciences.

Wydział Biologii UW był współorganizatorem konferencji (razem z V4SDB oraz Instytutem Genetyki I Biotechnologii Zwierząt PAN), a głównymi organizatorkami były dr hab. Anna Piliszek (IGiBZ PAN) oraz dr hab. Anna Ajduk prof. ucz. z Wydziału Biologii UW.

Konferencja była dofinansowana w ramach programu Doskonała Nauka MEiN.

Kolejna, czwarta edycja konferencji V4SDB, odbędzie się za dwa lata na Słowacji.