Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Światowy Dzień Fascynującego Świata Roślin na Wydziale Biologii

VI Światowy Dzień Fascynującego Świata Roślin, organizowany pod patronatem Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO), obchodzony jest w tym roku 18 maja. Wydział Biologii UW po raz kolejny przyłącza się do tej inicjatywy, organizując wydarzenie odbywające się w całości w trybie online, trwające do 23 maja.

Wykłady i pokazy zrealizowane przez studentów, pracowników oraz naukowców Wydziału Biologii będzie można oglądać na stronie na Facebooku – Fascynujący Świat Roślin.

Wydarzenie otworzy 18 maja sesja online, podczas której zaplanowano:

  • godz. 10:15 Powitanie przez Zespół Dziekański Wydziału Biologii – prof. dr hab. Krzysztof Spalik, dziekan Wydziału Biologii  UW oraz dr hab. Magdalena Markowska, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Biologii UW
  • godz. 10:30 “Smutek tropików. Co powinniśmy wiedzieć o uprawach palmy olejowej?” – dr Monika Mętrak
  • godz. 11:00 “Jasna strona fotosyntezy, czyli historia o tym, jak rośliny robią energię ze Słońca” – mgr Małgorzata Krysiak
  • godz. 11:30 “Z lupą w ogrodzie, czyli mchy wokół nas” – Marcin Mazurkiewicz
  • godz. 12:00 “Czy rośliny mają pamięć?” – dr Rafał Archacki
  • godz. 12:30 “Zdrowe, smaczne i pożywne? Rośliny jako pokarm dla zwierząt” – dr hab. Magdalena Markowska
  • godz. 13:00 “Rośliny mięsożerne” (transmisja z Ogrodu Botanicznego UW) – mgr Joanna Bogdanowicz
  • godz. 14:00 “Roślinne królowe jednego lata” (transmisja z Ogrodu Botanicznego UW) – inż. Dorota Szubierajska
  • godz. 16:00 “Jak rozpocząć przygodę z fiołkiem afrykańskim?” (transmisja z Ogrodu Botanicznego UW) – inż. Dorota Szubierajska, Ilona Siejda, Monika Gawieńczyk

W następnych dniach, do niedzieli 23 maja, pojawią się kolejne transmisje na żywo na stronie Facebooka oraz nagrane wykłady i pokazy na kanale YouTube Społeczności Wydziału Biologii UW. Wachlarz poruszanych tematów będzie bardzo szeroki: od związku bakterii i mrówek z roślinami do roślin, które lubią ciemność, od roślin tropikalnych do takich, które muszą dać sobie radę z mrozem, od smacznych kwiatów, które mogą znaleźć się na naszym talerzu do tajemniczych trucizn i zagadek kryminalnych z roślinami w tle.

Wszystkie informacje dotyczące Dnia Roślin można znaleźć na Facebooku oraz na oficjalnej stronie www wydarzenia Facination of Plants Day 2021 (edycja polska).

Koordynatorką wydarzenia na Wydziale Biologii UW jest dr Danuta Solecka.