Stypendium START FNP dla trojga doktorantów z Wydziału Biologii UW

27 05 2025
Troje doktorantów z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zostało laureatami konkursu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Nagrodzonymi zostali: Paulina Kamińska (neurobiologia), Wojciech Pawlak (pelaobiologia) i Michał Świrski (bioinformatyka). Gratulujemy!
Paulina Kamińska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Warsaw-4-PhD realizuje swoje badania w Grupie Badawczej Neurobiologii Komórkowej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Laboratorium Neurobiologii Molekularnej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego. Praca doktorantki dotyczy mechanizmów odpowiedzialnych za kształtowanie pronowotworowych właściwości mikrogleju w przebiegu glejaka. W zeszłym roku ukończyła trzymiesięczny staż w Instytucie Neuropatologii na Uniwersytecie we Freiburgu w Niemczech, gdzie zdobyła umiejętności pracy z materiałem klinicznym. Obecnie doktorantka kontynuuje prace związane z projektem doktorskim, mające na celu lepsze poznanie roli receptora SorLA w kształtowaniu pronowotworowego charakteru mikrośrodowiska glejaka.
Paulina Kamińska otrzymała także wyróżnienie im. prof. Wacława Szybalskiego, które honoruje wybitnych młodych naukowców prowadzących badania w biotechnologii, genetyce lub biologii molekularnej.
Wojciech Pawlak to doktorant w Instytucie Biologii Ewolucyjnej w grupie badawczej Paleobiologia i ewolucja. Specjalizuje się w ewolucji ryb kostnoszkieletowych i ekosystemów wodnych, którymi zajmuje się od początku pracy badawczej. Absolwent Wydziału Biologii oraz Wydziału Geologii w ramach MiSMaP. Jest współautorem ośmiu publikacji naukowych, w tym trzech jako autor wiodący. Jeden z organizatorów corocznych wykopalisk paleontologicznych prowadzonych wspólnie przez Instytut Biologii Ewolucyjnej WB UW i Instytut Paleobiologii PAN. W swoich dotychczasowych badaniach skupia się na odkrywaniu różnorodności wczesnych ryb promieniopłetwych i dwudysznych.
Poza tematyką ściśle ichtiologiczną jest współodkrywcą trzech nowych zespołów kopalnych kręgowców sprzed 300-200 milionów lat temu zlokalizowanych regionach Górnego Śląska oraz Kotliny Kłodzkiej. Współautor odkrycia zrogowowaciałej skóry u bliskich krewniaków owodniowców. W badaniach stosuje interdyscyplinarne podejście do problemów na styku biologii i geologii, wykorzystując szczątki kręgowców do rekonstrukcji dawnych warunków środowiska, takich jak zasolenie czy klimat. Obecnie przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej wykonanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Dzika, w której bada skamieniałości niszczuk i ich kopalnych krewniaków z wykorzystaniem rentgenowskiej tomografii komputerowej. Od 2024 roku kieruje własnym projektem badawczym finansowanym przez NCN w ramach programu Preludium pt. „Pochodzenie nowoczesnych ryb promieniopłetwych”.
Michał Świrski od początku pracy naukowej związany z grupą prof. Joanny Kufel w Instytucie Genetyki i Biotechnologii UW. Obecnie przygotowuje pod jej opieką rozprawę doktorską pod tytułem “Identyfikacja utajonych wydarzeń translacyjnych przy pomocy profilowania rybosomów i wielkoskalowej reanalizy danych”, w której wykorzystuje ogromne zbiory publicznie dostępnych danych wysokoprzepustowych w celu wykrycia i opisu rzadkich zdarzeń translacyjnych. Efektem tej pracy jest m.in. witryna bioinformatyczna RiboCrypt udostępniająca niemal wszystkie publicznie dostępne dane profilowania rybosomów w formie interaktywnych wizualizacji. Jest również autorem modelu koncepcyjnego Grafów Decyzyjnych Rybosomu, który powstał we współpracy z grupami prof. Pavla Baranova z University College Cork i prof. Eivinda Valena z University of Bergen. Obie uczelnie odwiedzał w ramach wizyt naukowych i utrzymuje z nimi stałą współpracę.
Jego obecne plany badawcze obejmują zastosowanie profilowania rybosomów do charakteryzacji składu i heterogeniczności rybosomów, oraz badania dynamiki translacji terapeutycznych transkryptów.
Pełna lista laureatek i laureatów na stronie www Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.