Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Stypendium START FNP dla Aleksandry Bilskiej

Mgr Aleksandra Bilska, doktorantka w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW, została laureatką konkursu START Fundacji na rzecz Nauki w Polsce. Gratulujemy!

Aleksandra Bilska znalazła się w gronie 100 najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką. Jako laureatka konkursu START 2021, wybrana spośród 1034 kandydatów, otrzymała stypendium w wysokości 28 tys. zł, stanowiące dowód uznania dotychczasowego dorobku i osiągnięć, które będzie mogła przeznaczyć na dowolny cel.

Aleksandra Bilska zrealizowała swoją pracę magisterską na Wydziale Biologii UW w Laboratorium Biologii RNA i Genomiki Funkcjonalnej. Temat pracy dotyczył wykorzystania metod sekwencjonowania 3′ końców mRNA do znalezienia substratów niekanonicznej polimerazy poli(A) TENT5C. W trakcie studiów Aleksandra Bilska odbyła 2-miesięczny staż na Wydziale Biologii Molekularnej i Genetyki na Uniwersytecie Aarhus (Dania).

Od 2018 r. Aleksandra Bilska jest doktorantką w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW wykonując projekt doktorski w Laboratorium Biologii RNA – grupa ERA Chairs w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej. Jej projekt dotyczy roli niekanonicznej polimerazy poli(A) w mRNA TENT5C w fizjologii limfocytów B. W swoich badaniach, wykorzystując sekwencjonowanie w technologii Nanopore, wykazała, że TENT5C przeprowadza cytoplazmatyczne wydłużanie ogonów poli(A) w mRNA kodujących immunoglobuliny, co zwiększa poziom ekspresji tych mRNA ze względu na podwyższoną stabilność, a w konsekwencji produkcję przeciwciał. Wyniki tych badań zostały opublikowane w prestiżowym magazynie “Nature Communications” (Bilska et al., 2020).

Obecnie Aleksandra Bilska jest także kierownikiem grantu Preludium NCN, którego celem jest zbadanie specyficzności substratowej TENT5C w limfocytach B.

Program START Fundacji na rzecz Nauki w Polsce jest najstarszym w kraju programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Stypendyści programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego.

Pełna lista laureatów konkursu na stronie www Fundacji na rzecz Nauki w Polsce.