Spółki spin-off Wydziału Biologii UW
Wydział Biologii od wielu lat jest jednym z liderów komercjalizacji na UW. To właśnie na Wydziale Biologii UW powstała pierwsza spółka spin-off – w 2014 roku została założona firma RDLS Sp. z o.o. Następnie powstały spółki BACTrem (2015), AmerLab (2015), DDG Bioinformatics (2018), Biotemist (2019) i Bhumi (2023). Po okresie inkubacji współpracę z UW zakończyły już spółki BACTrem i Biotemist, które obecnie prowadzą niezależną działalność.
AMERLAB – amerlab.pl
Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab to nowoczesna placówka stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizuje się w diagnostyce chorób pasożytniczych, odzwierzęcych i wektorowych, wykorzystując nowoczesne technologie i najnowsze osiągnięcia nauki. Oferuje badania mikroskopowe i immunofluorescencyjne, molekularne (wykrywanie DNA/RNA patogenów) oraz serologiczne (określenie poziomu specyficznych przeciwciał). Kadrę stanowią uznani specjaliści: dr n. biol. Agnieszka Pawełczyk – ekspertka w diagnostyce parazytologicznej i chorób odkleszczowych, autorka licznych publikacji naukowych, dr hab. n. biol. Małgorzata Bednarska – specjalistka w diagnostyce i profilaktyce chorób pasożytniczych, współpracująca z międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, dr hab. n. biol. Renata Welc-Falęciak, prof. ucz. – biotechnolog i ekspertka metod molekularnych, laureatka licznych prestiżowych nagród naukowych, dr n. biol. Katarzyna Goździk – doświadczona ekspertka chorób odzwierzęcych, współpracująca z renomowanymi ośrodkami w Europie. W AmerLab łączymy pasję, wiedzę i nowoczesne technologie, zapewniając precyzyjne wyniki badań. Zapraszamy do współpracy lekarzy, diagnostów i wszystkich dbających o zdrowie ludzi i zwierząt.
BHUMI – www.bhumi.pl
Spółka BHUMI Sp. z o.o. zajmuje się tworzeniem bezpiecznych dla środowiska preparatów rolniczych i ogrodniczych, użyźniających i regenerujących glebę, a także pomagających oczyścić ją ze szkodliwych substancji. Jej założycielami są dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska, dr Kumar Pranaw i prof. Łukasz Drewniak z Wydziału Biologii UW oraz Anna Głowacka i Tomasz Koms. Spółka powstała we wrześniu 2023 roku. Jej prezeską jest dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska z Instytutu Mikrobiologii Wydziału Biologii UW. Do założenia firmy doprowadziły badania prowadzone w Instytucie Mikrobiologii. Zespół dr. Kumara Pranawa – w ramach projektu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – pracował nad wykorzystaniem pierwiastków, które znajdują się w popiołach lotnych. Na bazie tych mikroelementów oraz grzybów i bakterii zespół opracował preparaty stymulujące wzrost roślin, które można stosować w rolnictwie. Istotny wkład miał również projekt LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pod kierownictwem dr Klaudii Dębiec-Andrzejewskiej – ukierunkowany na stworzenie preparatów do poprawy jakości mikrobiologicznej gleby, wzrostu roślin i skuteczności biologicznego oczyszczania gruntów. W odróżnieniu od projektu TEAM-NET, badania w ramach grantu LIDER koncentrowały się nie wokół samych komórek, lecz produktów ich metabolizmu, głównie sideroforów.
Demetrius – dev.demetriuslab.pl
Spółka Demetrius Lab Sp. z o.o. jest międzyuczelnianym podmiotem, w której udziałowcami są spółki celowe Politechniki Lubelskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego oraz twórcy (prof. Wojciech Franus, prof. Tomasz Bajda, prof. Łukasz Drewniak) reprezentujący uczelnie. Koncepcja powstania tej spółki jest efektem projektu Team Net, finansowanego ze środków Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizowanego przez konsorcjum wspomnianych uczelni. W ramach działalności spółki wdrażane są usługi i rozwiązania opracowane podczas realizacji projektu Team Net, a także know-how i wiedza zdobyta we wcześniejszych projektach finansowanych przez NCN, NCBR i PARP. Spółka korzystała z potencjału infrastrukturalnego i intelektualnego uczelni. Siedziba spółki jest umiejscowiona na Politechnice Lubelskiej i jest zarządzana przez trzy osobowy zarząd z prezesem prof. Wojciechem Franusem.
RDLS – rdls.pl
RDLS Sp. z o.o. jest firmą powstałą w 2014 roku przy Uniwersytecie Warszawskim jako inicjatywa naukowców Wydziału Biologii UW. Celem firmy jest wdrażanie wynalazków z zakresu bioremediacji i biodegradacji, a także prowadzenie działalności usługowej związanej z monitoringiem środowiskowym. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Warszawskim możliwe jest wykorzystywanie specjalistycznej aparatury badawczej oraz stały kontakt z wybitnymi specjalistami z dziedziny mikrobiologii, genetyki oraz biochemii.
Nasza działalność badawczo-rozwojowa dotyczy zastosowania mikroorganizmów w procesach bioremediacji oraz biodegradacji. Specjalizujemy się w usuwaniu metali ciężkich oraz degradacji węglowodorów ropopochodnych, z wykorzystaniem pasywnych systemów bioremediacji, biosorpcji oraz biofiltracji. Oferujemy preparaty mikrobiologiczne do przyspieszonej utylizacji związków organicznych w procesach fermentacji metanowej (produkcja biogazu) oraz poprzez kompostowanie. W swojej ofercie posiadamy gotowe technologie (przeznaczone do oczyszczania zanieczyszczonych wód i gruntów) jak również biopreparaty, które mogą być wykorzystywane w warunkach in situ, jak również na pryzmach czy w układach zamkniętych (bioreaktorach). W naszej pracy wykorzystujemy infrastrukturę naukowo-badawczą Pracowni Analizy Skażeń Środowiska oraz Instytutu Mikrobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Badania i analizy prowadzone są przez specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego z dziedziny: mikrobiologii środowiskowej oraz analityki chemicznej.