Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Below is a list of lectures conducted at the Faculty of Biology in the summer semester of the academic year 2021/2022.

On the website https://usosweb.uw.edu.pl/kontroler.php?finans=katalog2/index, in the Directory field, copy the name of the subject you are interested in to read the description of the lecture and the date when it takes place.

download pdf file


Uchwała Senatu UW

Senat Uniwersytetu Warszawskiego 23 lutego podjął uchwałę w sprawie wyrażenia solidarności z Ukrainą i jej społeczeństwem.

Senat Uniwersytetu Warszawskiego wyraża solidarność z Ukrainą, zmagającą się z autorytarną agresją. Nastąpiła eskalacja konfliktu – Federacja Rosyjska pogwałciła integralność terytorialną Ukrainy. W tym trudnym czasie Senat Uniwersytetu Warszawskiego wyraża solidarność z narodem ukraińskim, a zwłaszcza z osobami z Ukrainy, należącymi do społeczności naszej Uczelni. Polska historia uczy, jakim zagrożeniem dla pokoju jest imperializm. Senat Uniwersytetu Warszawskiego wyraża nadzieję, że przyszłość przyniesie Ukrainie oraz światu pokój.

Сенат Варшавського університету висловлює свою солідарність з Україною, яка бореться з авторитарною агресією. Сталася ескалація конфлікту – Російська Федерація порушила територіальну цілісність України.

У цей важкий час Сенат Варшавського університету висловлює свою солідарність з українським народом, а особливо з українцями, які належать до спільноти нашого університету. Польська історія вчить, якою загрозою для миру є імперіалізм. Сенат Варшавського університету висловлює надію, що майбутнє принесе мир Україні та всьому світу.


Informacje dla studentów Wydziału Biologii UW

Szczegółowe informacje dotyczące dotyczące wsparcia na jakie mogą liczyć studenci i doktoranci pochodzący z Ukrainy znajdują się na stronie www Uniwersytetu Warszawskiego https://www.uw.edu.pl/informacja-dla-studentow-i-doktorantow-z-ukrainy/ , w tym także w języku ukraińskim https://www.uw.edu.pl/Інформація-для-студентів-і-аспіранті/

Prodziekan do spraw ds. studenckich dr hab. Magdalena Markowska oferuje przyznanie studentom Wydziału Biologii z Ukrainy urlopu okolicznościowego lub Indywidualnej Organizacji Studiów z możliwością uczestniczenia w zajęciach tak, żeby mogli oni pogodzić naukę z bardzo trudną sytuacją w jakiej się znaleźli. Wszelkie zapytania oraz problemy prosimy zgłaszać bezpośrednio do prodziekan: tel: (+48) 22 55 42 51; +(48) 604 922 690 email: studencki@biol.uw.edu.pl

Bardzo aktywny w organizowaniu pomocy i zbieraniu informacji o akcjach pomocy jest Samorząd Studentów UW oraz Samorząd Studentów Wydziału Biologii UW, które przekazują na bieżąco informacje na stronach Facebooka. Jest tam opisana m.in. pomoc psychologiczna, prawna, w sprawie zakwaterowania.

Informacje dotyczące otrzymania stypendium specjalnego i zapomóg udziela Biuro ds. Pomocy Materialnej UW.

Wnioski o:

  • stypendium socjalne rozpatrywane są przez koordynatora ds. stypendialnych w danej jednostce lub komisję stypendialną ds. stypendium socjalnego w danej jednostce (o ile została powołana) albo Biuro ds. Pomocy Materialnej (z początkiem tygodnia planowane jest wydanie zarządzenia JMR, które umożliwi KJD zawnioskowanie o rozpatrywanie wniosków o stypendium socjalne przez Rektora – obsługiwanego w tym zakresie przez Biuro ds. Pomocy Materialnej),
  • zapomogę rozpatruje Komisja ds. zapomóg, której przewodniczącą jest Małgorzata Wasilewska (malgorzata.wasilewska@samorzad.uw.edu.pl;  tel. 602 499 886)

Mając to na względzie, studenci zainteresowani stypendium socjalnym lub akademikami powinni zwracać się do Biura ds. Pomocy Materialnej (bpm@uw.edu.pl), a w przypadku zapomogi do Komisji ds. zapomóg (zapomogi@samorzad.uw.edu.pl).

Na Wydziale Zarządzania UW zorganizowane zostało wsparcie medyczne. Oto komunikat:
Każda osoba pochodząca z Ukrainy, będąca członkiem naszej uniwersyteckiej wspólnoty, która potrzebuje konsultacji internistycznej, może zwrócić się bezpośrednio do prof. Józefa Haczyńskiego, lekarza internisty, pracownika Wydziału Zarządzania UW. Kontakt: jhaczynski@wz.uw.edu.pl

Na Wydziale Lingwistyki Stosowanej, Katedrze Ukrainistyki uruchomione zostały:

  1. Centrum Pomocy Językowej, którego oferta zawiera nieodpłatną pomoc w tłumaczeniach medycznych, prawnych i innych ważnych sytuacjach życia codziennego. Obejmuje również tłumaczenia ustne w urzędach, punktach medycznych, oświatowych i innych. W ramach programu świadczona jest także nieodpłatna pomoc w tłumaczeniach poświadczonych. Osoba do kontaktu: k.jakubowska@uw.edu.pl
  2. program „Tandem”, mający na celu spotkania studentów w celu wzajemnego uczenia się języka: polskiego i ukraińskiego. Osoba do kontaktu: k.jakubowska@uw.edu.pl
  3. program „Spotkajmy się”, mający na celu spotkania z konkretnymi osobami czy rodzinami w celu pokazania im Warszawy i tego jak funkcjonować w okolicy, w której mieszkają. Osoba do kontaktu: k.jakubowska@uw.edu.pl

W dniu 28 lutego zostanie uruchomiony Uniwersytecki Sztab Kryzysowy, który wprowadzi rozwiązania na szczeblu centralnym. Informacje dotyczące jego działalności będzie można znaleźć na oficjalnej stronie www  Uniwersytetu Warszawskiego.


Informacja dla studentów z Ukrainy

Studentów przyjeżdżających z Ukrainy, którzy chcą uczestniczyć na zasadach wolnego słuchacza w wykładach na kierunkach biologia, biotechnologia lub ochrona środowiska zapraszamy do kontaktu z prodziekan ds. studenckich dr hab. Magdaleną Markowską.

Інформація для студентів з України

Студенти, які приїжджають з України та які бажають безкоштовно взяти участь у лекціях з біології, біотехнології чи охорони навколишнього середовища, запрошуються до продекана із питань справ студентів, д-ра хаб. Магдалена Марковська.

Information for students from Ukraine

Students coming from Ukraine who want to participate as a free student in lectures in the fields of biology, biotechnology or environmental protection are invited to contact the vice-dean for student affairs, dr hab. Magdalena Markowska.

https://www.biol.uw.edu.pl/en/authorities-contact/

https://www.biol.uw.edu.pl/wladze-dziekanskie-kontakt/


Akcje pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców

Aktualne informacje dotyczące organizowanych oddolnie akcji pomocowych dla osób pochodzących z Ukrainy zamieszczone są na stronie www Uniwersytetu Warszawskiego – Akcje Pomocy na rzecz Ukrainy.

Rada Samorządu Studentów Wydziału Biologii przyłączyła się do zbiórki rzeczy dla Ukraińców organizowanej przez Samorząd Studentów UW. Dary można zostawiać w holu budynku głównego Wydziału Biologii UW, ul. I. Miecznikowa 1. Szczegółowe informacje dotyczące zbiórki organizowanej przez Wydział Biologii UW znajdują się w wydarzeniu na Facebooku


Pomoc Ukrainie

Polski rząd uruchomił mechanizm koordynacji pomocy oraz wsparcia dla Ukrainy i Ukraińców uciekających przed atakiem Rosji na ich ojczyznę. Formularze zgłoszeniowe oraz informacje o zweryfikowanych zbiórkach znajdują sią na stronie #PomagamUkrainie  https://pomagamukrainie.gov.pl


Seminarium biologiczne dla Ukraińców

Wydział Biologii UW zaprasza na seminarium biologiczne skierowane do młodych Ukraińców, którzy planują zdawać maturę polską lub ukraińską, mają zamiar rozpocząć naukę w polskim liceum lub studia w Polsce. Cykliczne odbywające się spotkania będą tłumaczone na język ukraiński. Pierwszy wykład już 31 marca.

Podczas seminarium zostaną poruszone zagadnienia obowiązujące na polskiej i ukraińskiej maturze z biologii w celu przygotowania do tychże egzaminów. Z prezentowanej wiedzy akademickiej skorzystać także mogą młodsi uczniowie klas licealnych, którzy zamierzają rozpocząć naukę w Polsce, a także wszyscy miłośnicy nauki i biologii bez względu na wiek.

Wykłady odbywać się będą w auli 9B Wydziału Biologii UW przy ulicy Miecznikowa 1, w czwartki od godziny 17:00 do 19:00.

Zajęcia będą prowadzić:

Mikołaj Cup – magister biologii, absolwent Wydziału Biologii UW. Aktualnie student Wydziału Lekarskiego WUM. Od początku studiów zaangażowany w prace naukowe, które realizował między innymi w takich ośrodkach jak Uniwersytet w Rennes, Kataloński Instytut Onkologii czy Dana-Farber Cancer Institute. Oprócz działalności naukowej od wielu lat zajmuje się popularyzacją nauki. W ramach Biocentrum Edukacji Naukowej prowadzi zajęcia laboratoryjne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz jest prowadzącym podcast popularnonaukowy BioCAST.

Stanisław Szleszkowski – student biotechnologii i chemii w ramach Kolegium MISMaP UW oraz student Wydziału Lekarskiego WUM. Finalista olimpiady biologicznej i olimpiady wiedzy ekologicznej oraz konkursów prac naukowych E(x)plory i EUCYS. Od dawna związany z działalnością dydaktyczną. Prowadzący warsztaty laboratoryjne dla uczniów szkół w ramach BioCentrum Edukacji Naukowej. Nauczyciel biologii w Akademeia Middle School oraz korepetytor przygotowujący do matury z biologii i chemii.

Wykłady będą tłumaczone na język ukraiński przez Antoninę Ignatenko, absolwentkę Wydziału Biologii UW.

Kalendarium:
31.03 – Inauguracja zajęć. Wprowadzenie do teorii biologii i podstaw systematyki, podstawy biologii komórki
7.04 – Budowa komórki: bakteryjnej, roślinnej, zwierzęcej, grzybowej
14.04 – Teoria endosymbiozy, chemiczne nośniki informacji genetycznej (DNA, RNA)
21.04 – Budowa chromosomów, molekularne podstawy replikacji
28.04 – Transkrypcja, translacja, obróbka posttranskrypcyjna i posttranslacyjna

Zapisy na seminarium odbywają się przez formularz rejestracyjny: https://forms.gle/PaspYyP2EMSL4bex6
Organizatorem seminarium jest Wydział Biologii UW

Біологічні семінари для Українців

Біологічний факультет Варшавського університету запрошує на біогічні семінари, адресовані молодим Українцям, які планують здавати польські або українські іспити незалежного тестування, а також мають намір почати навчання в польських ліцеях або університетах. Регулярні зустрічі відбуватимуться українською мовою. Перший семінар відбудеться 31 березня.

Під час семінару обговорюватимуться теми котрі є обов’язкові для здачі іспиту по польській та українській навчальній програмі. Представлені академічні знання також знадобляться учням молодших класів, які мають намір почати навчання в Польщі, крім того, ми запрошуємо всіх любителів науки і біології незалежно від віку.

Лекції відбуватимуться щочетверга з 17:00 до 19:00 у залі 9В біологічного факультету Варшавського Університету за адресою вулиця Miecznikowa 1.

Заняття проводитимуть:

Mikołaj Cup – Mагістр біології, випускник біологічного факультету Варшавського університету. В даний час студент медичного факультету Варшавського Mедичного Університету. З самого початку навчання займається науковою діяльністью, в тому числі, в таких центрах, як Університет Ренн, Каталонський Iнститут Oнкології або Інститут Oнкології Дана-Фарбера. Крім наукової діяльності, він багато років займається популяризацією науки. Під керівництвом Біоцентру Науковoї Oсвіти проводить лабораторні заняття для початкових і середніх шкіл і є ведучим науково-популярного подкасту BioCAST.

Stanisław Szleszkowski – студент біотехнології та хімії в комітетi MISMaP UW та студент медичного факультету Варшавського Mедичного Університету. Фіналіст Біологічної олімпіади та Олімпіади з екологічних знань, а також переможець конкурсів наукових робіт E(x)plory та EUCYS. Тривалий час займається дидактичною діяльністю, проводячи лабораторні семінари для школярів у складі Біоцентру Науковoї Oсвіти. Викладач біології в Akademeia Middle School та репетитор який готує учнів до iспитів з біології та хімії.

Лекції перекладатиме на українську мову Антоніна Ігнатенко, випускниця біологічного факультету Варшавського університету.

Дати занять:

31.03 – Інавгурація занять. Вступ до теорії біології та основ систематики, основи клітинної біології.
7.04 – Будова клітин: бактеріальна, рослинна, тваринна, грибкова
14.04 – Теорія ендосимбіозу, хімічнi носії генетичної інформації (ДНК, РНК)
21.04 – Cтруктура хромосомiв, молекулярнi основи реплікації
28.04 – Транскрипція, трансляція та постранскрипційна i посттрансляційна модифікація

Реєстрація на семінари відбувається через реєстраційну платформу: https://forms.gle/PaspYyP2EMSL4bex6