Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Projekt “ABC in Biodiversity”, koordynowany przez dr Barbarę Pietrzak, uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu Sojuszu 4EU+

Projekt “ABC in Biodiversity”, którego liderką jest dr Barbara Pietrzak z  Zakładu Hydrobiologii, Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii, Wydziału Biologii UW, otrzymał dofinansowanie w ramach 2. konkursu na projekty edukacyjne, ogłoszonego przez Sojuszu 4EU+/4EU+ Alliance. Gratulujemy!

“ABC in Biodivetsity” to modułowy kurs, w którym studenci z trzech Uniwersytetów: Sorbońskiego w Paryżu, Karola w Pradze oraz Warszawskiego, będą współtworzyć swoje własne ścieżki do poznawania bioróżnorodności i wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

Moduł “Bioróżnorodność za rogiem” to kurs hybrydowy – spotkania online studentów z prowadzącymi zajęcia i ekspertami spoza uczelni oraz monitoring wybranego elementu lokalnej bioróżnorodności z zastosowaniem metod partycypacyjnych i współtworzenia przestrzennych baz danych. Moduł “Punkt widzenia” zawiera dwa intensywne 10-dniowe kursy terenowe realizowane jako projekty badawcze, w których studenci wykorzystają zdobytą wiedzę i zastosują poznane wcześniej metodologie dla zgłębienia współczesnych problemów śródziemnomorskich oraz mazurskich ekosystemów, widzianych oczami różnych specjalistów.

Program “ABC in Biodiversity” ma stać się spójnym elementem istniejących i powstających programów studiów na tworzących go uczelniach. We współpracę zaangażowani są biolodzy różnych specjalności oraz geografowie fizyczni i społeczni.

Liderką projektu jest ekolożka dr Barbara Pietrzak, pełniąca funkcję zastępczyni dyrektora Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bada ona strategie zwierząt wobec wyzwań środowiskowych i interesuje się interakcjami człowiek – przyroda.

Sojusz 4EU+ to stowarzyszenie sześciu uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Karola (Czechy), Uniwersytetu w Heidelbergu (Niemcy), Uniwersytetu Sorbońskiego (Francja), Uniwersytetu w Kopenhadze (Dania) oraz Uniwersytetu w Mediolanie (Włochy). Uczelnie te prowadzą badania i kształcą studentów, tworząc wspólne inicjatywy związane z innowacyjnością, transferem technologii oraz społeczną odpowiedzialnością uczelni.

W ramach 2. konkursu na projekty edukacyjne 4EU+ finansowanie uzyskało w sumie 30 przedsięwzięć. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego będą zaangażowani w realizację 22 inicjatyw, koordynując siedem z nich. Finansowanie przedsięwzięć rozpocznie się od  1 czerwca. Lista wszystkich nagrodzonych projektów dostępna jest na stronie 4EU+ oraz na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.