Prof. Bogdan Jaroszewicz zastępcą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powołała 12 lutego prof. Bogdana Jaroszewicz na stanowisko zastępcy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Do jego obowiązków będą należały zagadnienia ochrony przyrody oraz edukacja.

Prof. Bogdan Jaroszewicz jest kierownikiem Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego, pełnił także funkcję wicedyrektora Białowieskiego Parku Narodowego. Jest członkiem Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN.

Jego zainteresowania naukowe obejmują różne aspekty ekologii (np. ekologia funkcjonalna, ekologia interakcji rośliny- zwierzęta, ekologia ekosystemów leśnych, ekologia banków nasion) oraz biologiczne podstawy ochrony przyrody (biologia konserwatorska). Badania prowadzone przez prof. Jaroszewicza skupiają się na poznawaniu czynników i procesów kształtujących ekosystemy leśne, ich różnorodność biologiczną i dynamikę. W konsekwencji tak zakreślonych ram naukowych zainteresowań, stałymi elementami uwzględnianymi w prowadzonych przeze niego badaniach są klimat i jego zmiany oraz użytkowanie ekosystemów leśnych przez człowieka.

Jest absolwentem Technikum Leśnego w Białowieży i Wydziału Leśnego w Krakowie. Tytuł doktora uzyskał na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś habilitację na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Bogdan Jaroszewicz jest współautorem licznych publikacji naukowych, w tym w czasopismach „Nature”, „Nature Plants” czy „Conservation Biology”.