Pamięci prof. dr hab. Bohdana Matuszewskiego

Dnia 3 marca 2022 r. odszedł prof. dr hab. Bohdan Matuszewski, długoletni kierownik Zakładu Cytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Odprowadzenie prochów profesora Bohdana Matuszewskiego do grobu rodzinnego odbędzie się 17.03 w czwartek o godz.14.30. Spotkanie przed VI Bramą Cmentarza Stare Powązki odbędzie się kilka minut wcześniej.

Bohdan Matuszewski urodził się w Warszawie 3 października 1926 roku. Brał udział w powstaniu warszawskim od początku aż do kapitulacji. W październiku 1944 r. uciekł z transportu wywożącego powstańców do obozów i przedostał się do Krakowa. W 1945 wrócił do Warszawy, gdzie rozpoczął przerwaną naukę, a w rok później otrzymał świadectwo dojrzałości.

W 1946 roku rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego. Na czwartym roku wybrał specjalizację cytologię zwierząt, a pracę magisterską wykonał pod kierunkiem doc. dr. hab. Zygmunta Kraczkiewicza, który przez 20 lat pozostał jego mentorem.

Tematem pracy magisterskiej Bohdana Matuszewskiego były badania nad chromosomami Mikiola fagii. Chromosomy owadów, ich struktura, zmienność i funkcje w oogenezie owadów były w centrum jego zainteresowania do końca kariery naukowej. W roku akademickim 1950/51 mgr Bohdan Matuszewski został zatrudniony na stanowisku młodszego asystenta w Zakładzie Cytologii. Na początku lat 60. obronił rozprawę doktorską i został adiunktem.

27 stycznia 1969 roku dr Bohdan Matuszewski zdał kolokwium habilitacyjne. Przez cały ten okres, współpracując z prof. Zygmuntem Kraczkiewiczem i doktorantami Zakładu, badał strukturę chromosomów olbrzymich z gruczołów ślinowych, segregację oraz eliminację chromosomów podczas oogenezy i spermatogenezy u niektórych gatunków owadów.

W roku 1970 dr hab. Bohdan Matuszewski został powołany na stanowisko docenta i kierownika Zakładu Cytologii. W latach 1972–1981 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Zoologii. Przez dwie kadencje, od 1981 do 1987 roku, zajmował stanowisko dyrektora Instytutu Zoologii. W roku 1994 prof. Bohdan Matuszewski przekazał kierownictwo Zakładu Cytologii prof. Jerzemu Moraczewskiemu, a w 1996 odszedł na emeryturę.

Prof. Bohdan Matuszewski był spokojny, bardzo uprzejmy, nigdy nie narzucał innym własnego zdania. Pamiętamy Go siedzącego przy mikroskopie lub zagłębionego w lekturze publikacji naukowych. Przez ostatnie 26 lat, będąc na emeryturze, brał udział prawie we wszystkich wydarzeniach Zakładu.

Pozostanie w naszej pamięci jako dobry człowiek, szef i nauczyciel.