Odszedł prof. dr hab. Stanisław Maleszewski

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 5 sierpnia 2018 roku zmarł, przeżywszy 87 lat, prof. dr hab. Stanisław Maleszewski, wieloletni profesor Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz emerytowany profesor Uniwersytetu w Białymstoku.

Profesor był fizjologiem roślin, specjalistą w dziedzinie fotosyntezy i fotooddychania, autorem licznych publikacji w renomowanych czasopismach naukowych. Pełnił wiele zaszczytnych funkcji na Wydziale Biologii UW, w szczególności był Prodziekanem d/s studenckich i Prodziekanem d/s badań i finansów oraz Dyrektorem Instytutu Botaniki, a także Kierownikiem Pracowni Izotopowej i Fitotronowej i Kierownikiem Zakładu Fotosyntezy Instytutu Botaniki Wydziału Biologii UW. Zajmował stanowisko Kierownika Zakładu Botaniki i Fizjologii Roślin Filii UW w Białymstoku, był Kierownikiem Zakładu Fizjologii Roślin oraz Dyrektorem Instytutu Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku.

Profesor wypromował wielu doktorów i magistrantów; był sekretarzem Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz Przewodniczącym Sekcji Biochemiczno-Fizjologicznej tego Oddziału. Profesor był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzeni Polski.

Uroczystość pożegnalna profesora Stanisława Maleszewskiego odbędzie się w piątek 17 sierpnia 2018, o godz. 10.30, w Domu Pogrzebowym – sala B, na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

Żegnamy Go z wielkim żalem.

Dziekan, Rada Wydziału i pracownicy Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.