Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2022 w Ogrodzie Botanicznym UW

„W paszczy roślinnego mięsożercy – teoria i praktyka” – pod takim hasłem 14 maja (sobota) odbędą się spacery po szklarniach Ogrodu Botanicznego UW podczas Nocy Muzeów 2022. Serdecznie zapraszamy!

Odwiedzający Ogród Botaniczny dowiedzą się między innymi o niezwykle ciekawych przystosowaniach roślin mięsożernych, poznają ich siedliska i ofiary oraz zobaczą z bliska (pod binokularem) ofiarę uwięzioną przez rosiczkę. Eksperci podzielą się także wiedzą jak uprawiać rośliny mięsożerne w warunkach domowych. Spotkania będą prowadzić: Joanna Bogdanowicz – kuratorka kolekcji roślin tropikalnych OBUW; Piotr Dobrzyński – opiekun kolekcji roślin tropikalnych OBUW oraz Artur Ruszczak – edukator i miłośnik roślin tropikalnych.

Spacery po szklarniach odbędą się dwukrotnie: o godz. 20.30 – 22.00 oraz o godz. 22.00 – 23.30. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: warsztaty.ogrod@uw.edu.pl (prosimy podać w mailu preferowaną godzinę). Wstęp bezpłatny.

Ważna informacja dla odwiedzających: 14 maja po godz. 20.00 Ogród Botaniczny UW nie będzie dostępny dla zwiedzających – z wyjątkiem osób, które zapiszą się na ww. wydarzenie.

Noc Muzeów odbędzie się także w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie pod hasłem „BUW, naturalnie”. W trwającym Roku Botaniki odwiedzający będą mogli obejrzeć rysunki i ryciny przedstawiające kwiaty czy oprawy książkowe z motywami floralnymi, a także spacerować po oświetlonych Ogrodach BUW.

W nocy między 14 i 15 maja (od godz. 19.00 do 01.00 dnia następnego) będzie można zobaczyć wystawy przedstawiające m.in. ryciny i rysunki z kolekcji króla Stanisława Augusta ilustrujące obecność kwiatów i roślin w życiu człowieka w XVIII wieku. Oprócz tego uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczy wizerunki roślin wykorzystywanych w dawnym lecznictwie oraz poznać recepty naszych przodków na zachowanie dobrego zdrowia. Będzie można też z bliska obejrzeć najpiękniejsze oprawy książkowe z motywami floralnymi.

Zwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć bogatą reprezentację XIX-wiecznej ilustracji botanicznej, przyjrzeć się dziełom naukowym, atlasom botanicznym, słownikom i dawnym podręcznikom oraz publikacjom popularyzującym wiedzę przyrodniczą, a także wydawnictwom XIX-wiecznym z ornamentami floralnymi. Swoją kolekcję zaprezentuje też Gabinet Dokumentów Życia Społecznego.

W trakcie Nocy Muzeów Ogrody BUW będą otwarte do godz. 1.00.