Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nagroda Dydaktyczna JM Rektora UW dla pracowników Wydziału Biologii

Dr Takao Ishikawa adiunkt w Zakładzie Biologii Molekularnej na Wydziale Biologii został laureatem Nagrody Dydaktycznej Rektora UW w 2021 r. Ponadto dr hab. Marta Wrzosek z Zakładu Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji Wydziału Biologii otrzymała indywidualne wyróżnienie w konkursie Nagrody Dydaktycznej Rektora UW. Gratulujemy!

Nagroda jest przyznawana indywidualnie nauczycielom akademickim za wybitne osiągnięcia dydaktyczne, wprowadzanie nowatorskich metod kształcenia i szczególne zaangażowanie w proces nauczania.

Dr Takao Ishikawa obronił w 2008 r. doktorat na temat wpływu struktury chromatyny i oddziaływań wybranych czynników transkrypcyjnych na regulację transkrypcji genów kodujących białka peroksysomalne u drożdży Saccharomyces cerevisiae w Zakładzie Biologii Molekularnej na Wydziale Biologii UW. Obecnie jest on adiunktem w tymże zakładzie, gdzie prowadzi prace badawcze nad białkami prionowymi u drożdży S. cerevisiae. Jeden z kierunków jego badań obejmuje tworzenie sztucznych prionów u drożdży S. cerevisiae, które mają zastosowanie jako model służący do badania związków chemicznych o aktywności anty-prionowej.

Do tej pory dr Takao Ishikawa sprawował opiekę nad dwudziestoma pięcioma pracami licencjackimi i dwudziestoma pięcioma pracami magisterskimi. Wielu jego wychowanków kontynuuje pracę naukową w wiodących ośrodkach w kraju i za granicą.

Dr Takao Ishikawa jest członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, Molecular Biology Society of Japan oraz Sekcji Dydaktyki Biologii Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika. Pełni także funkcję sekretarza naukowego Komitetu Głównego Olimpiady Biologicznej.

Dr hab. Marta Wrzosek obroniła w 2000 r. doktorat dotyczący systematyki i ewolucji grzybów z rzędu Mucorales. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2018 r. na Wydziale Biologii UW na podstawie dzieła “Grzyby (Fungi) i wylinkowce (Ecdysozoa) – złożoność i plastyczność interakcji”. Rok później badaczka została wyróżniona w 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki, który jest organizowany przez serwis PAP “Nauka w Polsce” oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2021 r. dr hab. Marta Wrzosek została wybrana na członkinię Komitetu Biologii Organizmalnej PAN, w sekcji mykologicznej.

Przez długie lata związana z zespołem obecnego Instytutu Biologii Ewolucyjnej i CNBCH, obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Ogrodzie Botanicznym UW. Zasiada w Radzie Naukowej Instytutu Badań Andyjskich UW oraz w Radzie Naukowej Instytutu Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie. Rozwija współpracę naukową z zespołem z Uniwersytetu St. Antonio Abad w Cusco (Peru). Jest współautorką, wraz z Karoliną Głowacką, książki “W czym grzyby są lepsze od ciebie?”.

Nagrody Dydaktyczne Rektora UW przyznawane są w trzech dziedzinach: nauk społecznych, nauk humanistycznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Z wnioskiem o przyznanie nagrody dla nauczyciela akademickiego może wystąpić dana jednostka organizacyjna UW. Kandydatury ocenia Komisja Nagrody Dydaktycznej Rektora Uniwersytetu Warszawskiego pod przewodnictwem prorektora ds. studentów i jakości kształcenia, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele studentów i doktorantów.

Wręczenie dyplomów laureatom odbędzie się 17 listopada na posiedzeniu Senatu UW.