Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Monografia w 100-lecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego (PTB)  oraz obchodzonego w 2022 r. Roku Botaniki, ukazała się publikacja „Polskie Towarzystwo Botaniczne w setną rocznicę powstania (1922–2022)” pod redakcją profesorów: Agnieszki Mostowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego, Adama Rostańskiego z Uniwersytetu Śląskiego i Anny Mikuły z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Zjazd założycielski PTB odbył się w kwietniu 1922 r. w murach Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. Podwaliny pod utworzenie Towarzystwa dali wybitni botanicy z miast o najstarszych tradycjach uniwersyteckich ówczesnej Polski – Krakowa, Lwowa, Wilna i Warszawy. W setna rocznicę powstania PTB, 28 czerwca 2022 r. w Auditorium Maximum odbyła się uroczysta Jubileuszowa sesja.

Monografia składa się z części ogólnej poświęconej stuletniej historii, misji, strukturze, władzom PTB, wyróżnieniom nadawanym przez Towarzystwo, a także działalności wydawniczej, bibliotece i finansom PTB. Dalszą, istotną częścią publikacji są autorskie opracowania poszczególnych Oddziałów i Sekcji PTB, przedstawiające, w aspekcie historycznym i organizacyjnym, główne dokonania tych jednostek i ludzi z nimi związanych. Na końcu znajduje się Kalendarium Polskiego Towarzystwa Botanicznego, a także Bibliografia i Indeks nazwisk.

Książka zainteresuje tych wszystkich, którzy chcieliby poznać dzieje i zasługi organizatorów życia naukowego w odradzającym się po I Wojnie Światowej Uniwersytecie Warszawskim i innych polskich ośrodkach. Opisuje też trudny okres izolacji politycznej po II Wojnie Światowej oraz czasy współczesne, w których nauka zyskała całkowitą otwartość. Monografia dokumentuje działalność znakomitych nestorów nauk przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego: profesorów Bolesława Hryniewieckiego, Zygmunta Wóycickiego, Kazimierza Bassalika będących założycielami Towarzystwa, oraz ich następców, którzy przyczynili się do rozwoju i upowszechniania nauk botanicznych.

Kilkusetstronicowe dzieło jest bogato ilustrowane archiwalnymi fotografiami oraz zdjęciami dokumentującymi zainteresowania naukowe botaników działających w 15 oddziałach terenowych, skupionych w 15 specjalistycznych sekcjach PTB.

Monografia dostępna jest w wersji pdf.