Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „Kumak” laureatem PLGBC Green Building Awards 2023

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „Kumak” zostało laureatem PLGBC Green Building Awards 2023. Nagrodę otrzymało w kategorii: najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego, ex aequo z budynkiem edukacyjnym w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni.

PLGBC Green Building Awards jest ogólnodostępnym, jednoetapowym konkursem dla zrównoważonego budownictwa i architektury. Udział w nim był bezpłatny. Jury, składające się z ekspertek i ekspertów z branży budownictwa i nieruchomości,  oceniło zgłoszone projekty zarówno pod kątem walorów związanych z budownictwem zrównoważonym i gospodarką o obiegu zamkniętym, jak i architektonicznych i estetycznych. Pod uwagę wzięto również aspekty społeczne i nowatorskie pomysły.

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „Kumak” to zespół dwóch budynków zaprojektowanych przez Biuro Architektoniczne Kwadratura. Pierwszy budynek pełni funkcję edukacyjną i mieści się w nim wystawa poświęcona ekosystemowi małych zbiorników wodnych. Drugi budynek pełni funkcje dydaktyczną – to laboratoria, sala seminaryjna wraz z zapleczem noclegowym. Inwestorem projektu jest Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorem koncepcji jest Tomasz Aleksander Mielczyński, a generalnym wykonawcą Przedsiębiorstwo Budowlane Szczuka.

Oba obiekty zaprojektowane są na planie koła. Wtapiają się w otoczenie: częściowo są przysypane ziemią, a ich elewacje pokrywają rośliny. Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania techniczne: prefabrykaty, maty kapilarne, głębinową pompę ciepła zasilaną PV, instalację wody szarej.

Stacja terenowa w Urwitałcie otrzymała już wyróżnienie w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC Green Building Awards 2018 w kategorii najlepszy budynek ekologiczny, a także była nominowana w konkursie architektonicznym Property Design Awards 2023, w kategorii bryła: obiekty publiczne. Wydział Biologii UW, jako inwestor projektu, został laureatem w konkursie Real Estate Impactor 2023, w kategorii imponujące projektowanie.

Organizatorem konkursu PLGBC Green Building Awards jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council), organizacja pozarządowa, która od 2008 roku realizuje misję radykalnej poprawy projektowania, budowania i użytkowania budynków w Polsce tak, aby zrównoważone budownictwo stało się normą.

Fot. PLGBC