Jubileuszowa 10. Noc Biologów za nami

Ponad 346 tysięcy odbiorców na Facebooku i 20 800 wyświetleń filmów na YouTubie – tyle osób uczestniczyło w 10. Nocy Biologów zorganizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie w całości było w trybie online. w ubiegłorocznej, stacjonarnej edycji wzięło udział ponad 6500 osób.

Dziesięciodniowe wydarzenie, pod hasłem Polarna Noc Biologów, rozpoczęło się 8 stycznia. w tym czasie odbyło się 25 spotkań na żywo z naukowcami i ekspertami oraz zaprezentowano 45 nagrań rozmów, które można było zobaczyć na kanale YouTube oraz na Facebooku. Każdy dzień był poświęcony innym zagadnieniom, była Noc Człowieka i medycyny, Noc Dzieci, Noc Molekuł, Noc Środowiska, Noc Roślin, Noc Laboratoriów. na miłośników nauki, chcących poszerzyć swoja wiedzę, a przy tym dobrze się bawić przygotowano między innymi live streaming wykładów, debaty z zaproszonymi ekspertami, wirtualne wycieczki po laboratoriach oraz kreatywne warsztaty.

Uczestnicy Nocy Biologów, zorganizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mogli dowiedzieć się na przykład jak samodzielnie zrobić naturalne kosmetyki, czy można malować obrazy witaminą C i kapustą, jak wygląd step oraz czy warto ryzykować życiem dla nauki. Jak podkreślali odbiorcy wydarzenia, ważne było dla nich to, że wykłady zostały zarchiwizowane i można do nich wrócić na platformie YouTube. Obecnie znajdują się tam 63 filmy o tematyce przyrodniczo-badawczej, które zostały wyświetlone przez zainteresowanych w czasie 1500 godzin (czyli 90 000 minut).

Wśród uczestników Nocy Biologów na Uniwersytecie Warszawskiem liczne były komentarze, aby utrzymać formę hybrydową wydarzenia, gdyż dzięki temu możliwy jest swobodny i niczym nieograniczony dostęp do wykładów oraz debat.

Patronami X Nocy Biologów 2021 byli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.

W tegorocznej, jubileuszowej Nocy Biologów wzięło 20 ośrodków w całym kraju, a wszystkie wydarzenie odbyły się w trybie online.