Granty dla naukowców z Wydziału Biologii w konkursie OPUS 23 i PRELUDIUM 21

Czworo badaczy z Wydziału Biologii UW uzyskało finansowanie grantów z programu Narodowego Centrum Nauki OPUS 23 I PRELUDIUM 21. Gratulujemy!

Pozytywną decyzję o finansowaniu projektu w ramach konkursu OPUS 23 uzyskali:

• dr hab. Anna Ajduk – Plastic-(nie)fantastic? Wpływ bisfenolu A i jego analogów na homeostazę jonów wapnia w oocytach ssaków 1 900 760 zł
  • prof. dr hab. Łukasz Drewniak – Zagospodarowanie popiołów lotnych – mikrobiologiczna degradacja niespalonego węgla 2 099 980 zł
  • dr Sergi López-Torres – Behawior przodków i pochodzenie lori (Primates, Mammalia): nowe spojrzenie na ich ewolucję zmysłów i rekonstrukcję diety kopalnych form 1 092 693 zł

Laureatami konkursu OPUS 23 zostało w sumie 266 badaczek i badaczy, w tym finansowanie otrzymało 89 projektów z obszaru nauk o życiu. Budżet przyznany na realizację wszystkich projektów to ponad 401,5 mln zł.

Laureatem w konkursie PRELUDIUM 21 został:

• mgr Robin Michael Thoo – Badanie historii potencjalnie toksycznych szkodliwych zakwitów sinic w jeziorach mezotroficznych i eutroficznych w Polsce 139 248

W konkursie PRELUDIUM 21 do NCN wpłynęły 2163 wnioski. Do finansowania zakwalifikowano 258 z nich. Laureaci tej edycji otrzymają na realizację swoich projektów ponad 41,2 mln zł.