Grant z programu Visiting Professorship 4EU+ dla dr Joanna Wójtowicz

Dr Joanna Wójtowicz z Zakładu Anatomii i Cytologii Roślin Wydziału Biologii UW otrzymała grant w ramach programu Visiting Professorship 4EU+ na finansowanie stażu naukowego na Uniwersytecie w Kopenhadze. Gratulujemy!

Projekt dr Joanny Wójtowicz w ramach tego programu skupia się na prowadzeniu interdyscyplinarnych badań we współpracy z zespołem badawczym profesora J.J.K. Kirkensgaarda z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Celem projektu jest wyjaśnienie dynamicznych zmian organizacji błon wewnętrznych chloroplastu w odpowiedzi na światło. Poprzez wykorzystanie techniki małokątowego rozpraszania promieni rentgenowskich SAXS (small angle X-rayscattering), w połączeniu z analizami biochemicznymi i analizą danych obrazowych z transmisyjnej mikroskopii elektronowej TEM, projekt zakłada poznanie kinetyki zmian aranżacji błon fotosyntetycznych na poziomie nanometrycznym.

Interdyscyplinarne podejście i realizacja projektu na Wydziale Biologii UW oraz Niels Bohr Institute Uniwersytetu Kopenhaskiego pozwoli na kompleksowe zrozumienie dynamiki zmian ultrastrukturalnych błon tylakoidów i mechanizmu leżącego u jej podłoża. Będzie to stanowiło kolejny ważny krok w lepszym zrozumieniu regulacji kluczowego, również z punktu widzenia człowieka, procesu jakim jest fotosynteza i przyczyni się do postępu w dziedzinie ochrony środowiska i technologii.

Na co dzień dr Joanna Wójtowicz pracuje w Zakładzie Anatomii i Cytologii, gdzie prowadzi badania nad biochemicznym podłożem zmian strukturalnych i funkcjonalnych zachodzących na terenie plastydów, w odpowiedzi na czynniki wewnętrzne oraz wpływ środowiska. Na Uniwersytecie Kopenhaskim włączy do swoich badań metody rozproszeniowe, komplementarne dla analiz mikroskopowych.

Program The 4EU+ Visiting Professorship jest finansowany przez 4EU+ European University Alliance Association i wspiera rozwój nowych ram edukacyjnych, wzmacnia wiedzę i umiejętności oraz promuje współpracę między członkami kadry naukowej i badaczy z uczelni partnerskich (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas, Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet w Mediolanie i Uniwersytet Genewski). Udział dr Joanny Wójtowicz w tym programie podkreśla jej ekspertyzę i zaangażowanie w rozwijanie interdyscyplinarnych badań i wymianę wiedzy w swojej dziedzinie.