Firma biotechnologiczna BACTrem laureatem nagrody głównej Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej”

Firma biotechnologiczna BACTrem założona w 2016 r. i kierowana przez dr hab. Magdalenę Popowską, prof. ucz. z Wydziału Biologii UW (kierownik Zakładu Fizjologii Bakterii w Instytucie Mikrobiologii) została laureatem nagrody głównej Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej” w ramach projektu Walka o KLIMAT, w kategorii: przedsiębiorstwa. Gratulujemy!

Firma BACTrem wykorzystuje pożyteczne bakterie. Opracowała, wdrożyła i rozwija nowe biotechnologie, m.in. preparaty do biodegradacji trudno rozkładalnych substancji toksycznych i niebezpiecznych. Dzięki temu partnerzy spółki mogą likwidować zawarte w odpadach, gruntach i osadach potencjalnie rakotwórcze skażenia, takie jak: związki ropopochodne, olej kreozotowy, pestycydy oraz transformować metale ciężkie.

BACTrem (od 2016 roku spółka spin-off Wydziału Biologii UW, od 2019 roku spółka niezależna spin-out) pozostaje związana z Wydziałem Biologii UW poprzez prezes spółki dr hab. M. Popowską, prof. ucz., ale posiada własne laboratoria badawcze i pomieszczenia produkcyjne w Parku Naukowo-Technologicznym Świerk.

W tym roku po raz drugi dziennik „Rzeczpospolita” postanowił nagrodzić osiągnięcia ekologiczne. Kapituła Nagrody postanowiła uhonorować przedsiębiorstwa, organizacje ekologiczne, samorządy, firmy technologiczne oraz osoby szczególnie zasłużone na rzecz edukacji ekologicznej, przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a także ochrony środowiska naturalnego.
Więcej informacji o nagrodzonych na stronie dziennika „Rzeczpospolita”.