Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Film dokumentalny „Kohut” o badaniach prowadzonych przez doktoranta Michała Adamowicza

„Kohut” to średniometrażowy film przyrodniczy o dwuletnich badaniach nad cietrzewiami w Tatrach. Twórcami filmu są: Michał Adamowicz, doktorant z Zakładu Ekologii, Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii Wydziału Biologii UW oraz mgr Filip Chudzyński, absolwent Wydziału Fizyki UW.

Zapraszamy na pokaz filmu „Kohut” oraz spotkanie z autorami 24 stycznia o godz. 18:30 w Kinie Luna w Warszawie.

Cietrzew jest gatunkiem znajdującym się obecnie na skraju wyginięcia w Polsce. Populacja niegdyś licząca 30 000 osobników aktualnie nie przekracza 300 ptaków. Wśród przyczyn wskazuje się długotrwałe zmiany środowiskowe, wzmożoną presję drapieżniczą i antropopresję w ostojach tego antropofobowego gatunku. Jednocześnie monitoring cietrzewia w naszym kraju wskazuje na wyraźnie wolniejsze tempo zaniku populacji górskich (w Sudetach i Tatrach) od nizinnych (m.in. na Mazurach, w Dolinie Biebrzy, Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej).

Badania prowadzone w Tatrach w latach 2020-2021 przez Michała Adamowicza były częścią jego projektu doktorskiego, pod opieką dr. hab. Tomasza Gortata i dr hab. Agnieszki Kloch. Jego celem jest wskazanie zagrożeń i szans przetrwania populacji cietrzewia w Polsce. Badacz porównuje szereg aspektów w obrębie dwóch modelowych populacji cietrzewia – z Tatr i z Doliny Biebrzy. Są wśród nich m.in. preferencje siedliskowe, wpływ presji turystycznej, wpływ presji drapieżniczej, zmienność genetyczna, dieta.

Zezwolenie na prowadzenie badań na terenie Tatr to niepowtarzalna okazja by pokazać te pozornie znane nam góry od zupełnie innej strony. Tropienie skrajnie rzadkich ptaków to zadanie, przy którym praktycznie przestają mieć znaczenie te elementy, które zwykle mamy w świadomości będąc w wysokich górach – satysfakcja ze zdobycia szczytu, wysokość nad poziomem morza, adrenalina i osiągnięcia sportowe. Ważne staje się za to rozumienie języka natury, nauka czujności i obserwacji.

Film „Kohut” to dokument, a jednocześnie historia o pasji i poznawaniu Natury. Opowiada o życiu badacza przyrody, pokazuje ekscytację towarzyszącą poszukiwaniu tego co tajemnicze i dzikie. Cichym bohaterem tej opowieści jest cietrzew, który w wysokich górach jest niczym duch z mgieł, śniegów i grani, a spotkania z nim nie sposób wymazać z pamięci.

Za montaż filmu odpowiada Filip Chudzyński. Muzykę skomponował Michał Adamowicz. Koncept, zdjęcia i narracja to efekt wspólnej pracy obu autorów.

Premiera filmu „Kohut” miała miejsce 18 września 2022 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Do tej pory był on prezentowany w Warszawie, Siedlcach, Bytomiu, Krakowie, Zakopanem i Białowieży. W najbliższym czasie, oprócz seansu w Kinie Luna, planowany jest również pokaz we Wrocławiu i Słońsku. Więcej informacji o filmie można znaleźć na profilu na Facebooku.