Dziwidło olbrzymie zakwitło w Ogrodzie Botanicznym UW

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) zakwitło w niedzielę popołudniu w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. To pierwsze kwitnienie tej rośliny w Polsce.

Amorphophallus titanum – dziwidło olbrzymie to największy gatunek z tego rodzaju. Pochodzi z wilgotnego lasu równikowego Sumatry i zgodnie z nazwą zadziwia swoim wyglądem.

Proces przekwitania został zauważony po północy, około godz. 1.00, kiedy brzegi pochwy kwiatostanu zaczęły tracić turgor i przewieszać się w dół. W niedzielę najwyższa zanotowana temperatura u szczytu kolby kwiatostanowej to 41,6°C.

Roślinę można obserwować podczas transmisji online na YouTubie oraz na stronie Teleport.

Ze względu na to wyjątkowe wydarzenie szklarnia Tropikalna, gdzie znajduje się dziwidło olbrzymie, jest otwarta dla zwiedzających od godz. 10.00. Najświeższe i szczegółowe informacje udostępniane są na Facebooku Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Fot. Piotr Dobrzyński