Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dziwidło olbrzymie po raz pierwszy zakwitło w Polsce

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) zakwitło w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego i jest to pierwsze kwitnienie tej rośliny w Polsce.

Amorphophallus titanum – dziwidło olbrzymie to największy gatunek z tego rodzaju. Pochodzi z wilgotnego lasu równikowego Sumatry i zgodnie z nazwą zadziwia swoim wyglądem. Podobnie jak inne rośliny z rodziny obrazkowatych, jego kwiatostan, w postaci dużej kolby, otoczony jest liściem podkwiatostanowym. Cały kwiatostan może osiągnąć wysokość 2 m i ponad 1,5 m szerokości. Kwiaty żeńskie i męskie umieszczone są na kolbie oddzielnie (w dolnej części kolby) i zapylane są głównie przez owady wabione bardzo mocnym zapachem padliny, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu, ale też i jego wysokość. Zapach rozchodzi się na duże odległości, żeby w szybkim tempie zgromadzić możliwie najwięcej zapylaczy.

Zarówno kwiatostan, jak i liść wyrastają z podziemnej bulwy, która może ważyć kilkadziesiąt kilogramów. Ta zgrubiała łodyga gromadzi materiał zapasowy, co umożliwia szybki wzrost pojedynczego liścia. Taki liść ma potężny, podobny do pnia, cętkowany ogonek kilkumetrowej wysokości i głęboko klapowaną, podzieloną blaszkę liściową o 2-3 metrowej średnicy.

Na przełomie 2018 i 2019 roku liść rośliny z Ogrodu Botanicznego UW rósł w tempie 2 cm dziennie, obecnie kwiatostan rozwija się jeszcze szybciej do 5 cm każdego dnia. Po pewnym czasie liść zamiera, ale dzięki procesowi fotosyntezy może uformować się większa bulwa, która przechodzi w okres spoczynku, aż do kolejnej fazy wzrostu, zwykle pojedynczego liścia, a raz na kilka lat – tak jak teraz – kwiatostanu.

Ze względu na to wyjątkowe wydarzenie szklarnia Tropikalna, w której znajduje się roślina, oraz Palmiarnia będą w najbliższym czasie udostępnione zwiedzającym również w tygodniu, od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00 – 15.00. W piątek, sobotę i niedzielę szklarnie będą otwarte w godz. 10.00 – 20.00. Serdecznie zapraszamy!