Dzień Odkrywców Kampusu Ochota 21′ online

Co liczba pi ,,robi’’ w najpiękniejszym wzorze matematyki? Jak stworzyć coś z niczego? Czy epidemiologom może pomóc bioinformatyka? – na te, i wiele innych pytań, będzie można znaleźć odpowiedzi podczas szóstej edycji, a pierwszej w formie zdalnej, Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW (DOKO), 13 marca 2021 roku.

Tegoroczna edycja przypada w przeddzień Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, dlatego też podczas wydarzenia wielokrotnie będzie można usłyszeć o liczbie pi i jej nieoczekiwanych zastosowaniach.

Transmisja ze studia DOKO rozpocznie się o godz.10:00 panelem interdyscyplinarnym „Co Piszczy na Ochocie?” – przedstawiciele wydziałów z Kampusu Ochota opowiedzą, czasem z przymrużeniem oka, a czasem całkiem serio, gdzie w ich dziedzinach napotkać można liczbę pi. Będzie można dowiedzieć się między innymi dlaczego pojawia się ona w rozwiązaniach problemów fizycznych, w których na pierwszy rzut oka nie ma nic „okrągłego”. Biolog przedstawi 3,14 zastosowań masy perłowej, a od chemika będzie można się dowiedzieć czym są wiązania pi, orbitale pi i oddziaływania pi. Geolog opowie o kuli ziemskiej i dlaczego warto zatrudnić go do kopania studni w krajach afrykańskich, gdzie panuje susza. Wreszcie matematyk, który o pi powinien wiedzieć najwięcej, przyzna się, bez wstydu, czego o tej liczbie wcale nie wie i być może nigdy wiedzieć nie będzie! Następnie uczestnicy panelu zmierzą się z naukowym ,,żargonem’’ podczas quizu ,,Mistrz mowy naukowej’’.

Jak co roku, choć w innej formie, będzie można wysłuchać wykładów popularnonaukowych, wziąć aktywny udział w warsztatach i pokazach. Od godziny 13:00 będzie można „podejść” do wirtualnych stoisk wydziałów oraz jednostek UW i uzyskać wszelkie informacje o studiowaniu na Kampusie z pierwszej ręki – studenci i pracownicy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Kto chciałby posłuchać, co o wydziałach mają do powiedzenia ich szefowie – dziekani i prodziekani, może „odwiedzić” wirtualne studio DOKO i posłuchać wywiadów, a także zadać pytanie.

Zachęcamy do wcześniejszego zapoznania się z programem i wybrania najciekawszych zajęć. W dniu wydarzenia zasiądźmy wygodnie przed monitorami, nauka w najlepszym wydaniu przyjdzie do nas sama!

Ramowy program:

• 10:00 – 11:00 – panel interdyscyplinarny „Co Piszczy na Ochocie?”
  • 11:00 – 11:30 – rozmowy z Dziekanami cz.1
  • 11:30 – 12:00 – quiz „Mistrz mowy naukowej’’ (na platformie Kahoot) – przygotujcie telefony i bawcie się z nami całą rodziną!
  • 12:00 – 13:00 – rozmowy z Dziekanami cz.2
  • 13:00 – 17:00 – wykłady popularnonaukowe, pokazy i warsztaty online, wirtualne stoiska informacyjne wydziałów i jednostek UW
  • 17:00 – 18:00 – premiera nagranych wcześniej wykładów i warsztatów

Szczegółowy program, aktualności i opisy zajęć znajdują się na stronie wydarzenia doko.mimuw.edu.pl i na facebook.com/DOKOUW

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres doko@mimuw.edu.pl

Dzień Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego 2021 to wspólne przedsięwzięcie Wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki i jednostek współpracujących: CeNT, ŚLCJ, CNBCh, Kolegium MISMaP, skierowane przede wszystkim do młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.