Dr Takao Ishikawa nagrodzony w konkursie IDUB

Dr Takao Ishikawa z Zakładu Biologii Molekularnej Wydziału Biologii UW otrzymał grant w pilotażowym programie nawiązywania i wzmacniania współpracy z instytucjami partnerskimi (IDUB UW). Projekt dotyczy wzmocnienia współpracy Uniwersytetu Warszawskiego (UW) i Tottori University (TU) w Japonii.

TU jest wiodącym ośrodkiem badań z zakresu biotechnologii oraz biologii środowiskowej. Uczelnia ta jest także ważnym ośrodkiem badań nad procesem pustynnienia i nad innymi problemami środowiskowymi, wynikającymi z globalnych zmian klimatycznych.

W listopadzie 2022 r. przedstawiciele Tottori University w Japonii odwiedzili Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas wizyty mieli oni okazję poznać zespoły naukowe oraz odwiedzić laboratoria i terenowe stacje badawcze.

Grant obejmuje wizytę naukowo-dydaktyczną w Tottori University pięciorga pracowników Wydziału Biologii UW i sformalizowanie już rozpoczętej współpracy między tymi uczelniami. Podczas wizyty planowane jest podpisanie porozumienia między UW a TU, dotyczącego współpracy dydaktycznej i wymiany studentów. Ponadto zostaną opracowane zasady wymiany akademickiej pracowników i doktorantów oraz zaangażowania studentów w projekty badawcze w obu jednostkach partnerskich.

Jednym z efektów realizacji przyznanego grantu będzie udział studentów z Japonii w zajęciach prowadzonych przez pracowników Wydziału Biologii UW w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji w Urwitałcie już we wrześniu 2023 r.