Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dr Katarzyna Goździk i mgr Maria Dąbrowska zdobywczyniami grantów UOTT

Naukowczynie z Wydziału Biologii dr Katarzyna Goździk i mgr Maria Dąbrowska otrzymały granty w ramach programu “Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowanego przez Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, UWRC sp. z.o.o. oraz Ośrodek Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej. Gratulujemy!

“Implementacja metody multiplex PCR do kontroli surowców wykorzystywanych w produkcji nawozów organicznych” to tytuł projektu realizowanego przez dr Katarzynę Goździk z Zakładu Parazytologii, Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii. Celem projektu jest dostosowanie metody molekularnej do kontroli surowców wykorzystywanych w produkcji polepszaczy glebowych i nawozów naturalnych z osadów ściekowych. Osady ściekowe badane są pod kątem obecności patogenów chorobotwórczych: wirusów, bakterii i pasożytów. Stosowaną obecnie metodą referencyjną jest izolacja form dyspersyjnych pasożytów oraz wykonywanie badań mikroskopowych. Proponowana w projekcie wysoce specyficzna i czuła metoda wykrywania materiału genetycznego (DNA) kilku pasożytów w jednej reakcji, tzw. multiplex PCR, umożliwi szybką i dokładną analizę otrzymanych do badania prób. Wprowadzenie najnowszych technik z zakresu biologii molekularnej pozwoli na ocenę i weryfikację skuteczności procesów sanitarnych na różnych etapach wykorzystania nawozów naturalnych. Metoda będzie wykorzystywana w badaniach laboratoryjnych oceniających stopień skażenia osadów i ich przetworów formami dyspersyjnymi pasożytów dla firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów i produkcją nawozów naturalnych z osadów ściekowych.

Doktorantka z Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej, Instytutu Mikrobiologii, mgr Maria Dąbrowska otrzymała dofinansowanie na projekt pod tytułem “Metoda wzbogacania inokulum acidofilnych bakterii utleniających siarkę do biologicznego ługowania Zn i Fe z żużli oraz jego zastosowanie”. Projekt ten będzie dotyczył opracowania konsorcjum bakteryjnego zdolnego do produkcji kwasu siarkowego oraz do przeżycia i działania w niskim pH, jak również przy wysokim stężeniu toksycznych jonów metali. Bakterie zostaną zastosowane do wymycia żelaza oraz cynku z żużli będącymi odpadem po wytapianiu rudy w XIX wieku. Standardowo wymywanie przeprowadza się z zastosowaniem kwasu siarkowego, który zużywa się podczas procesu. Dodanie bakterii utleniających siarkę pomoże utrzymać stałe pH przyczyniając się do zwiększenia efektywności procesu. W skład zespołu projektowego wchodzą mgr Maria Dąbrowska, dr hab. Łukasz Drewniak oraz Klaudia Staśkiewicz realizująca swoją pracę magisterską w Zakładzie Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej.

Komitet Inwestycyjny w sumie przyznał 9 grantów na łączną kwotę 358 tys. zł. Więcej informacji na stronie Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii.