Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dr hab. Anna Karnkowska i dr Przemysław Decewicz stypendystami programu im. M. Bekkera NAWA

Dr hab. Anna Karnkowska oraz dr Przemysław Decewicz z Wydziału Biologii UW zostali laureatami Programu im. Mieczysława Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), który finansuje staż w renomowanej jednostce badawczej za granicą. Gratulujemy!

Dr hab. Anna Karnkowska z Instytutu Biologii Ewolucyjnej otrzymała finansowe wsparcie na 6-miesięczny pobyt w Instytucie Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie (IBE). Jest to ośrodek badawczy Uniwersytetu Pompeu Fabra i Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej, który jako jedyny w Hiszpanii jest całkowicie poświęcony biologii ewolucyjnej. Dr hab. Karnkowska będzie realizowała tam projekt „Wpływ interakcji mikroorganizmów na ekologię i ewolucję protistów” w grupie kierowanej przez prof. Iñakiego Ruiz-Trillo. Naukowczyni w trakcie realizacji projektu skoncentruje się na hipotezach dotyczących wpływu horyzontalnego transferu genów na ewolucję protistów oraz wpływu interakcji z bakteriami na ich ekologię. Efektem jej pracy będzie zestawienie hipotez dotyczących wpływu interakcji na ewolucję i ekologię protistów oraz ujednolicona metodyka i precyzyjnie dobrane zestawy danych do ich testowania.

Dr Przemysław Decewicz z Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej (Instytut Mikrobiologii) otrzymał dofinansowanie na 12-miesięczny pobyt we Flinders University (Adelajda, Australia), gdzie odbędzie staż we Flinders Accelerator for Microbiome Exploration (FAME) – grupie badawczej kierowanej wspólnie przez prof. Roberta Edwards’a oraz prof. Elizabeth Dinsdale. W trakcie wyjazdu, dr Decewicz zaplanował opracowanie wysokoprzepustowego narzędzia do pół-automatycznej identyfikacji i adnotacji profagów w genomach bakterii. W tym celu planuje rozbudować opracowane wcześniej z jego udziałem narzędzia bioinformatyczne i wykorzystać techniki uczenia maszynowego do wielkoskalowych analiz genomowych i eksploracji tzw. viral dark matter.

Lista laureatów Programu im. M. Bekkera na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.