Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Doktoranci Patrycja Ściślewska i Marcin Żebrowski laureatami konkursu „Popularyzacja nie boli”

Doktoranci Wydziału Biologii Patrycja Ściślewska i Marcin Żebrowski, zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu “Popularyzacja nie boli” organizowanego przez Krajową Reprezentację Doktorantów. Gratulujemy!

Ściślewska i Żebrowski od kwietnia uczestniczyli w szkoleniach z popularyzacji nauki oraz przygotowywali grupowe projekty popularyzatorskie. W skład interdyscyplinarnych zespołów wchodzili studenci oraz doktoranci z wielu uczelni z całej Polski.

Grupa, której członkiem był Marcin Łukasz Żebrowski skupiła się na szerzeniu wiedzy w zakresie różnorodności i inkluzji w edukacji wśród nauczycieli, dzieci i młodzieży w szkołach. Ich projekt “Buty różnorodności” składał się z pięciu scenariuszy do przeprowadzenia na godzinach wychowawczych w szkołach podstawowych i średnich. Podczas nich poruszane są zagadnienia dotyczące codziennych zmagań osób ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością ruchu i widzenia, w kryzysie bezdomności oraz dyskryminowanych ze względu na kolor skóry. Do realizacji skorzystano z technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), umożliwiającej doświadczanie odczuć innych osób nie tylko poprzez bodźce wizualne ale również słuchowe. Projekt „Buty różnorodności” otrzymał pierwszą nagrodę.

Kampania społeczna „Science Solves – naukowy narzędziownik na życie”, którą współtworzyła Patrycja Ściślewska, miała na celu wyjście naukowczyń i naukowców naprzeciw problemom młodych dorosłych zmagających się ze zjawiskiem polikryzysu. To cykl filmów, gdzie akademicy odpowiadają na pytania dotyczące rozwoju zawodowego i osobistego, przekazując nie tylko wiedzę opartą na rzetelnych badaniach naukowych, ale też przekazują konkretne narzędzia oraz wskazówki, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Projekt „Science Solves” otrzymał trzecią nagrodę.

„Popularyzacja nie boli” to projekt, który jest skierowany do osób, które pasjonują się nauką i chcą, aby wychodziła poza uniwersyteckie mury. Jest on finansowany przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.

Członkowie grupy projektu “Buty różnorodności”

Członkowie grupy projektu „Science Solves – naukowy narzędziownik na życie”