Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dokrorantka mgr inż. Kinga Stępniak współautorką artykułu w „Nature Communications”

Mgr inż. Kinga Stępniak z Wydziału Biologii UW, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW, jest współautorką artykułu dotyczącego wpływu owadów roślinożernych na cykl biogeochemiczny w lasach liściastych. Tekst właśnie został opublikowany w „Nature Communication”.

Publikacja jest częścią projektu, który dotyczy cyklów biogeochemicznych w 40 nienaruszonych lasach na całym świecie. Stępniak miała okazję uczestniczyć w pracach w Puszczy Białowieskiej.

Nowe badania, opublikowane w artykule „The impact of insect herbivory on biogeochemical cycling in broadleaved forests varies with temperature”, ujawniają, że owady roślinożerne mają istotny wpływ na cykl biogeochemiczny w lasach liściastych na całym świecie. Pomimo znaczącej roli tych owadów, skala ich wpływów oraz czynniki kształtujące ich zmienność pozostawały dotąd słabo zrozumiane. Aby lepiej poznać te zjawiska i poprawić modele biogeochemiczne, naukowcy utworzyli globalną sieć składającą się z 74 działek w 40 dojrzałych, nienaruszonych lasach liściastych.

W ramach badań przeanalizowano świeżo starzejące się oraz zielone liście pod kątem stężenia węgla, azotu, fosforu i krzemionki. Zbadano również produkcję liści, roślinożerność oraz przepływy składników odżywczych na poziomie drzewostanu. Wyniki wskazują, że w lasach tropikalnych owady roślinożerne uwalniają większe ilości składników odżywczych niż w lasach umiarkowanych i borealnych. Przepływy te zwiększają się znacząco wraz ze średnią roczną temperaturą i w niektórych lokalizacjach przekraczają ilość depozycji atmosferycznej.

Badania pokazują, że wpływ owadów roślinożernych jest na tyle duży aby zmieniać obieg elementów ekosystemu. Modyfikuje on również na obieg węgla na lądzie. Co więcej, klimat może wpływać na interakcje między naturalnymi populacjami roślin i roślinożerców, co ma istotne konsekwencje dla globalnych cykli biogeochemicznych w lasach liściastych.