Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Artykuł dr Katarzyny Roguz i dr. hab. Marcina Zycha prof. UW dotyczący szachownic w “Frontiers in Plant Science”

Ekologiczne relacje roślin i ich zapylaczy są jednym z najważniejszych mechanizmów ewolucji roślin kwiatowych. Dzięki tym ewolucyjnym związkom, kwiaty roślin okrytonasiennych charakteryzują się niezwykłą zmiennością kształtów, kolorów czy nagród oferowanych zapylaczom. Dr Katarzyna Roguz i dr hab. Marcin Zych prof. UW z Ogrodu Botanicznego wraz ze współpracownikami przeanalizowali kilkanaście cech kwiatów w rodzaju szachownica Fritillaria L. (Liliaceae). Rodzaj ten liczy około 150 gatunków i skupia rośliny o charakterystycznych kwiatach “w kratkę”.

Praca zespołu z Ogrodu Botanicznego ukazała się w wysoko punktowanym czasopiśmie “Frontiers in Plant Science”. Roguz et al. (2021). Tytuł artykułu to “Evolution of bird and insect flower traits in Fritillaria L. (Liliaceae)”. Frontiers in Plant Science 12:656783.

Szachownice zapylane są głównie przez owady, choć opisano także gatunki zapylane przez ptaki – w Ameryce Pn. są to kolibry, w Azji Środkowej – ptaki wróblowe (w przypadku szachownicy cesarskiej F. imperialis odwiedziny ptaków na kwiatach obserwowano również w Europie!).

Badacze oceniali jakie cechy wizualne i chemiczne kwiatów miały znaczenie dla ewolucyjnej zmiany głównych zapylaczy. W przypadku szachownic kluczowe dla przejścia od owadopylności do ornitogamii (zapylania przez ptaki) okazało się zabarwienie kwiatów, zmiana składu oraz stężenia cukrów i aminokwasów w nektarze.

Co ciekawe, odnotowano także prawdopodobny powrót od zapylania przez ptaki do zapylania przez owady, co jest sytuacją raczej wyjątkową wśród roślin.