Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wydział Biologii UW na 25. Pikniku Naukowym

Woda to motyw przewodni tegorocznego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 21 maja w godz. 11.00 – 20.00. Wszyscy odwiedzający będą mogli wziąć udział w sześciu pokazach popularno-naukowych przygotowanych przez naukowców z Wydziału Biologii UW. Zapraszamy!

Podczas 25. Pikniku Naukowego, który odbędzie się na terenie Centrum Nauki Kopernik przy Bulwarach Wiślanych, w strefie żółtej, przy stanowisku 209, będzie można wziąć udział w następujących pokazach:

  • Dwie rzeki. Czym różni się koryto rzeki uregulowanej od swobodnie meandrującej? Sprawdzicie to za pomocą toczących się kulek. Na ich drodze ustawicie różne przeszkody, imitujące łąki, trzcinowiska czy tamy bobrowe.
  • Jak ryba w wodzie? Przystosowania organizmów do pływania i unoszenia się w toni wodnej. Przekonajcie się, co to znaczy mieć opływowe kształty. Pomogą wam figurki różnych organizmów i pojemnik z wodą. Sprawdzicie, jak ewolucja przystosowuje zwierzęta do określonych warunków życia.
  • Ewolucyjny timeline – gra edukacyjna o ewolucji różnorodności życia w wodach. Co było pierwsze – ślimak czy amonit? Spróbujcie umieścić różne organizmy na linii czasu, odkrywając historię ewolucji.
  • Plastelinowa lekcja biologii zwierząt wodnych. Zapoznajcie się z anatomią zwierząt wodnych. Wykorzystacie do tego autentyczne skamieniałości, modele szkieletów, a także plastelinę.
  • Zielone autostrady, czyli jak rośliny transportują wodę z gleby do atmosfery. Co się dzieje z wodą we wnętrzu rośliny? Macie okazję, by prześledzić jej drogę od korzeni aż do kwiatów. Poznacie mechanizmy, dzięki którym woda jest transportowana do różnych części organizmu.
  • Bioróżnorodność fauny ekosystemów słodkowodnych. W rzekach, stawach i jeziorach żyje całe mnóstwo niewidocznych organizmów. Spójrzcie na nie przez okular mikroskopu. Zobaczycie wioślarki i widłonogi, a także larwy chrząszczy i muchówek.

Główną koordynatorką działań związanych z Piknikiem Naukowym na Wydziale Biologii jest prof. UW dr hab. Marta Wrzosek. W przygotowanie pokazów zaangażowani są przedstawiciele kół naukowych Wydziału Biologii i Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności KUMAK w Urwitałcie oraz reprezentanci grupy hydrobiologów i Ogrodu Botanicznego UW. Przy organizacji wydarzenia współpracowano z Anną Zaborowską, Patrycją Ściślewską, Marcinem Mazurkiewiczem i Jonatanem Audyckim. W pracę przy realizacji pokazów zaangażowała się także liczna grupa wolontariuszy, również pracowników i studentów z Ukrainy, dzięki czemu możliwe będzie przybliżenie wiedzy biologicznej gościom ze wschodu.

Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. Udział w Pikniku jest bezpłatny, nie wymaga żadnych wejściówek – wystarczy przyjść. Organizatorami wydarzenia jest Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio.

Więcej informacji  można znaleźć na stronie www 25. Pikniku Naukowego.