Trzy projekty z Wydziału Biologii uzyskały dofinansowanie w ramach konkursów NCN

Ponad 2,8 mln zł zdobyli naukowcy z Wydziału Biologii UW w ramach konkursów SHENG 2 i MINIATURA 5 , ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki. Gratulujemy!

W ramach konkursu SHENG 2 dofinansownie otrzymał polsko-chiński projekt:

• „Badanie mechanizmów regulacji transkrypcji u Arabidopsis” – prof. dr hab. Joanna Kufel, Instytut Genetyki i Biotechnologii. Po stronie chińskich naukowców badania będzie nadzorował dr Xiaofeng Fang z Tsinghua University w Pekinie. Na realizację tego projektu polskiemu wnioskodawcy przyznano 2 715 200 zł.
    “Wyniki badań pozwolą szczegółowo opisać funkcje białek XRN3, DXO1 i RSA1 w regulacji transkrypcji i określić rolę zjawiska LLPS w tym procesie, a tym samym znacząco poszerzą obecny stan wiedzy na temat najbardziej podstawowych zjawisk leżących u podłoża funkcjonowania żywych komórek” − wyjaśnia prof. Joanna Kufel.

W konkursie MINIATURA 2 laureatami zostali:

• dr Ewa Poniecka z  Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej, Instytut Mikrobiologii − uzyska finansowanie w wysokości 49 705 zł na badania o bioróżnorodności psychrofili w dobie zmian klimatu na przykładzie znikających lodowców w Turcji;
  • dr Paweł Rogowski z Zakładu Molekularnej Fizjologii Roślin, Instytut Biologii Środowiskowej – na badania kinetyki enzymatycznej fotosystemu I uzyska finansowanie w wysokości 48 070 zł.

SHENG 2 to międzynarodowy konkurs, w którym są oceniane polsko-chińskie projekty badawcze dotyczące nauk o życiu i wybranych dyscyplin nauk ścisłych i technicznych oraz nauk społecznych. Wyróżnione badania będą prowadzone w obu krajach, a nad realizacją każdego projektu będzie czuwać dwóch kierowników: jeden po stronie chińskiej, drugi po stronie polskiej.

Konkurs jest organizowany we współpracy z chińską agencją National Natural Science Foundation of China, zgodnie z procedurą oceny równoległej. W tej edycji finansowanie przyznano 18 projektom, dwóm z UW. Łączny budżet przyznanych grantów na polską część badań wynosi prawie 28 mln zł.

MINIATURA 2 to konkurs, w którym o grant mogą ubiegać się naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2009 roku, nie kierowali i nie kierują projektami badawczymi finansowanymi ze środków NCN i mają w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu laureaci konkursu będą mogli rozpocząć badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy konsultacyjne. W tej edycji finansowanie przyznano 108 projektom na łączną kwotę ok. 4 mln zł. Dofinansowanie otrzymało sześcioro naukowców z UW.