Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nagroda im. B. Skarżynskiego dla lic. Kaliny Spławskiej i prof. Tomasza Wilanowskiego za artykuł o tamoksyfenie

Lic. Kalina Spławska i prof. dr hab. Tomasz Wilanowski otrzymali Nagrodę im. Bolesława Skarżyńskiego za pracę przeglądową p.t. “Nieskończony potencjał jednej substancji: Historia tamoksyfenu jako przykład repozycjonowania leków”. Nagroda ta jest przyznawana przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego za najlepszy artykuł opublikowany w czasopiśmie “Postępy Biochemii” w danym roku.

Tamoksyfen jest szeroko stosowanym i bardzo skutecznym lekiem na raka piersi. Badacze zainteresowali się nim, gdyż świetnie ilustruje on wiele aspektów rozwoju współczesnej medycyny. Po pierwsze, tamoksyfen jest lekiem hormonalnym, a hormony płciowe mają ogromne znaczenie przy powstawaniu i rozwoju wielu typów nowotworów. Po drugie, w zastosowaniu klinicznym wymaga on użycia metod medycyny personalizowanej, która jest obecnie najszybciej rozwijającą się gałęzią medycyny i przynosi przełom w leczeniu raka i innych chorób. Po trzecie, tamoksyfen znalazł także wiele zastosowań przy leczeniu innych schorzeń, zatem stanowi on doskonały przykład repozycjonowania leków, co jest współcześnie jedną z głównych metod opracowywania nowych terapii. Wreszcie po czwarte, historia jego odkrycia i wprowadzenia do zastosowań klinicznych jest naprawdę fascynująca. Ilustruje ona, między innymi, jak wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę przy opracowywaniu innowacyjnych terapii, włącznie z czynnikami kulturowymi, społecznymi i innymi.

Kalina Spławska ukończyła studia I stopnia (licencjackie) na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualnie odbywa ona studia II stopnia (magisterskie) na Uniwersytecie Gandawskim, na Wydziale Nauk Ścisłych, w Gandawie, w Belgii. Prof. Tomasz Wilanowski jest pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Biologii, Instytutu Genetyki i Biotechnologii. Główny wkład w powstanie tej pracy miała lic. Spławska, natomiast prof. Wilanowski był jej opiekunem naukowym.

Ryc. Streszczenie graficzne