Naukowcy z Wydziału Biologii twórcami patentu dotyczącego sposób otrzymywania wysoko oczyszczonego polimeru kwasu homogentyzynowego

22 01 2025
Patent dotyczy uniwersalnego sposobu otrzymywania wysoko oczyszczonego polimeru kwasu homogentyzynowego (tzw. piomelaniny) ze szczepu antarktycznej bakterii z rodzaju Pseudomonas oraz sposobu jego ekstrakcji.
Piomelanina jest to naturalny polimer kwasu homogentyzynowego wytwarzany przez bakterie, grzyby i rośliny. W naturze piomelanina służy organizmom do ochrony przed promieniowaniem UV oraz wychwytu wolnych rodników. Wykazano, że piomelanina z antarktycznego szczepu Pseudomonas sp. ma zdolność do redukcji żelaza i jego biokoncentracji, co jest istotne w przypadku jego niedoborów w środowisku. Ważnym odkryciem było również wykazanie zdolności do promocji wzrostu roślin, co stwarza szansę na wykorzystanie piomelaniny jako biostymulatora w rolnictwie.
Patent został przygotowany w trakcie wykonywania pracy doktorskiej, a jego autorami są dr Michał Styczyński i prof. dr hab. Łukasz Dziewit z Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej, Instytutu Mikrobiologii.