Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Półmetek budowy Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK w Urwitałcie

Kompleks Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK w Urwitałcie nabiera docelowych kształtów. Pod koniec lipca oba budynki stacji terenowej Wydziału Biologii UW osiągną stan surowy otwarty. Zakończenie projektu budowy centrum zaplanowano w 2022 r., a jego oficjalne otwarcie w 2023 r.

“Bryła jest już zakończona. Obecnie trwają prace w środku budynków, tak by móc jesienią otworzyć przetarg na stworzenie ekspozycji edukacyjnej i w kolejnym roku wyposażyć obiekty” – mówi Grzegorz Górecki, kierownik Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK. Jak podkreśla, już na tym etapie realizacji, centrum jest wzorcowym obiektem, który w jak najmniejszym stopniu ingeruje w otaczającą przyrodę. Zabudowania położone są na uniwersyteckiej działce przylegającej do rezerwatu przyrody Jezioro Łuknajno, terenów chronionych konwencją Ramsar (o obszarach wodno-błotnych) w Mazurskim Parku Krajobrazowym oraz rezerwatu biosfery Jeziora Mazurskie. Podczas budowy wdrożono technologię przyjazną środowisku naturalnemu, z wykorzystaniem rozwiązań energooszczędnych i niskoemisyjnych. Wprowadzone rozwiązania architektoniczne nie tylko ograniczają oddziaływanie na środowisko, ale też w przyszłości zmniejszą koszty utrzymania obiektów. Projekt wykonany przez pracownię architektoniczną KWADRATURA z Warszawy otrzymał w 2018 r. wyróżnienie w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, w kategorii Najlepszy Budynek Ekologiczny. Wykonawcą prac budowlanych w Urwitałcie jest Przedsiębiorstwo Budowlane SZCZUKA z Woszczeli koło Ełku.

Kierownik centrum Grzegorz Górecki zaznacza, że “inwestycja to nie tylko budowa dwóch budynków, ale też czynna ochrona siedlisk cennych przyrodniczo w okolicy jeziora Łuknajno”. Zapowiada on, że jesienią tego roku rozpocznie się realizacja części projektu, która dotyczy zatrzymania trendu w lokalnym obniżaniu się poziomu wód powierzchniowych i gruntowych.

“Istniejąca tutaj od ponad czterech dekad stacja badawcza Wydziału Biologii ulga obecnie przebudowie i zmienia swój profil. W centrum będą nadal prowadzone prace akademickie, ale otworzymy się także na szerzej rozumianą edukację. Będziemy mieć ofertę edukacyjną dla mieszkańców Warmii i Mazur, uczniów, grup zorganizowanych, a także indywidualnych gości. Wierzę, że ochrona bioróżnorodności możliwa jest przede wszystkim przez edukację” – zapewnia Grzegorz Górecki.

W ramach projektu powstają dwa obiekty. W budynku naukowo-dydaktycznym znajdą się pracownie gleboznawstwa, chemii środowiskowej, mikroskopowa, komputerowa/GIS oraz molekularna. Będzie otwarty on dla grup zorganizowanych przez większą część roku. Zaś w drugim obiekcie, otwartym w sezonie wiosenno-letnim, będzie mieścić się ekspozycja edukacyjna dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Jej ważną częścią będą terraria i akwaria prezentujące zwierzęta oraz rośliny Warmii i Mazur. “Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK będzie placówką unikatową w skali kraju, jak i Europy. Skupiając się na ochronie bioróżnorodności małych zbiorników słodkowodnych, będziemy przede wszystkim poszerzać wiedzę zwiedzających o otaczającej ich przyrodzie. Niewiele osób wie, że w regionie występuje żółw błotny oraz rzadkie gatunki ptaków takie jak zielonka i wodnik. Edukacja dotycząca zachowania ekosystemów błotno-bagiennych jest szczególnie ważna obecnie – w dobie zmian klimatu” – tłumaczy Grzegorz Górecki.

Kwota dofinansowania unijnego budowy Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK w Urwitałcie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, to około 23,8 mln zł, zaś wartość całej inwestycji szacowana jest na około 32,9 mln zł. Rocznie centrum będzie mogło zwiedzić około 10 tys. miłośników przyrody.