Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dr Anna Malik liderką nowego zespołu badawczego na Wydziale Biologii UW

Dr Anna Malik pokieruje zespołem realizującym prace w obszarze “Podłoże, epidemiologia, diagnostyka oraz nowe metody leczenia chorób cywilizacyjnych”. Została ona wybrana na liderkę nowego zespołu badawczego w konkursie ogłoszonym w ramach Działania I.3.4. Programu Inicjatywa Doskonałości – Uniwersytet Badawczy.

Nowa grupa powstanie w Instytucie Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Anna Malik poprowadzi badania dotyczące molekularnego mechanizmu neurologicznych chorób cywilizacyjnych, t.j. choroby Alzheimera, pewne typy nowotworów czy udary.

Dr Malik z neurobiologią związana jest od samego początku swojej kariery naukowej. Tytuł magistra uzyskała w 2007 r. na Wydziale Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Instytutem Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mieczysława Mossakowskiego PAN. Jej badania dotyczyły molekularnego podłoża choroby Alzheimera. Stopień doktora uzyskała w 2012 r. w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie za badania nad szlakami sygnałowymi zależnymi od białka mTOR w neuronach. Następnie spędziła 3 lata na stażu podoktorskim w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz 4 lata na stażu w Max Delbruck Center for Molecular Medicine w Berlinie. Od powrotu do Polski realizuje grant Homing Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN. Jest współautorką 17 publikacji naukowych oraz beneficjentką 3 programów grantowych (z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowego Centrum Nauki).

Komisja konkursowa doceniła doświadczenie międzynarodowe dr Malik, dające nadzieję na stworzenie przez nią sieci nowych i efektywnych współpracy naukowych, oraz jej świetne przygotowanie merytoryczne. Uznanie zyskało także podejście badawcze naukowczyni łączące w sobie techniki analizy in vivo, in vitro i in silico, dające szansę na kompleksowe poznanie mechanizmów molekularnych wpływu różnych chorób cywilizacyjnych na mózg.

W konkursie wnioski złożyło 20 osób, z czego 11 spełniło warunki formalne (złożenie kompletu dokumentów, co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe po doktoracie). Wśród tych 11 osób było 2 naukowców z zagranicy i 9 z Polski, 6 mężczyzn i 5 kobiet.