Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wystawa “Materia Botanica” w Ogrodzie Botanicznym UW

Czterdzieści sześć rysunków oraz botanicznych prac malarskich autorstwa Izabeli Wolskiej-Kuśmider będzie można oglądać na wystawie „Materia Botanica” w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Prace powstały w ciągu ostatniego roku. Ekspozycje będzie otwarta dla zwiedzających od 6 listopada 2021 r. do 2 stycznia 2022 r.

Prace prezentowane na wystawie „Materia Botanica” przedstawiają owoce, warzywa, liście, a także całe rośliny, które rosną w Ogrodzie Botanicznym UW. Wśród sportretowanych roślin jest dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum), które w czerwcu tego roku zakwitło po raz w pierwszy w Polsce. „Powstał pomysł, żeby zilustrować dziwidło w skali 1:1 Nikt tego wcześniej nie zrobił! Przygotowania ruszyły pełną parą, narysowałam i udokumentowałam kilka etapów rozwoju dziwidła. Tempo było zawrotne, bowiem dziwidło kwitnie jedynie przez 1 dobę. W efekcie można podziwiać na wystawie 3 prace: bulwa, pąk kwiatostanowy o wysokości 80 cm i kwiatostan w pełnym rozkwicie. W planach są jeszcze 2 pośrednie fazy kwitnienia” – mówi o swojej pracy Izabela Wolska-Kuśmider.

Jak zaznacza artystka, mimo rozwiniętej technologii cyfrowej utrwalania obrazu nadal rysunek botaniczny jest ważny w dokumentowaniu roślin. „Okazuje się, że nic nie zastąpi naturalnej obserwacji. Technologia nie radzi sobie z uchwyceniem naturalnych kolorów – często je przekłamuje, wypacza również detale, załamuje perspektywę i nie przygotowuje syntezy. Praca artysty botanicznego składa się z wielu godzin obserwacji i badań. Niejednokrotnie trzeba roślinę pokroić czy wykopać z ziemi, by uchwycić naturę i mechanizmy funkcjonowania rośliny” – wyjaśnia Izabela Wolska-Kuśmider. I dodaje: „Do dziś najlepsze klucze do oznaczania gatunków to właśnie ilustracje i szkice botaniczne, a nie zdjęcia. Zdjęcia są oczywiście doskonałym uzupełnieniem i nieocenioną pomocą, zwłaszcza kiedy roślina szybko umiera lub kiedy kwitnie tylko jedną dobę. Wtedy trzeba jak najszybciej przygotować studium w szkicowniku, zrobić całą gamę notatek botanicznych, zapisać próby kolorystyczne i zrobić jak najwięcej zdjęć – różnych ujęć dla późniejszego odświeżenia pamięci”.

Na wystawie „Materia Botanica” znajduje się kilka klasycznych ilustracji botanicznych z przekrojami i detalami, ale również cała gama prac pokazujących techniki, jakich używa się dzisiaj w ilustracjach botanicznych: grafit (studium ołówkiem), stippling (rysunek tuszem – kropkowanie i linie) czy akwarela na papierze akwarelowym.

Ogród Botaniczny UW planuje w grudniu 2021 r. organizację kursów oraz warsztatów rysunku i malarstwa botanicznego, które będą prowadzone przez Izabelę Wolską-Kuśmider.

Izabela Wolska-Kuśmider – DipSBA(Dist) – studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz ukończyła Studia Malarstwa Botanicznego w St Albans (Wielka Brytania) organizowanych przez SBA – The Society of Botanical Artists. Jest członkiną stowarzyszeń: SBA – The Society of Botanical Artists i ASBA – American Society of Botanical Artists. Najważniejsze prezentacje prac artystki to „Ulotne” w Fangorówce (Villa Botanica) – autorska wystawa malarstwa botanicznego we współpracy z Ogrodem Botanicznym w Powsinie (2018 r.) oraz Plantae 2021 w Londynie – coroczna wystawa prac najlepszych artystów botanicznych (2021 r.).

Rys. 1 Izabela Wolska-Kuśmider, Paeonia, ballpoint / Rys. 2 Izabela Wolska-Kuśmider, Aronia melanocarpa, watercolor