Uroczyste zakończenie roku akademickiego na Wydziale Biologii UW

Serdecznie zapraszamy 23 czerwca, o godzinie 12.00, na uroczyste zakończenie roku akademickiego na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po dwóch latach przerwy wydarzeni to odbędzie się w trybie stacjonarnym, w Auli 9B Wydziału Biologii, przy ul. I. Miecznikowa 1.

Podczas uroczystości wygłoszone zostaną dwa wykłady Pań magister, które dotyczą tematów botanicznych. Ma to związek z przypadającym w 2022 rokiem botaniki.

Barbara Płaskonka wygłosi wykład pod tytułem „Zapylanie w wielkim mieście”. Opowie w nim o swojej pracy magisterskiej, podczas której skupiła się na aktywności zapylaczy w centrum Warszawy. Badała ona transport pyłku u szachownicy cesarskiej (Fritillaria imperialis) i liliowców (Hemerocallis). W trakcie swoich badań młoda naukowczyni szukała odpowiedzi na pytanie, czy owady są zdolne do przemieszczania się pomiędzy odizolowanymi od siebie płatami zieleni miejskiej.

Praca została zrealizowana w Ogrodzie Botanicznym UW, gdzie Barbara Płaskonka jest również edukatorką, pod opieką dr inż. Katarzyny Roguz.

„Udział genów ZIP w redystrybucji cynku” to tytuł wykładu, który wygłosi Magdalena Pypka. Podczas prezentacji przybliży ona tematykę deficytów cynku jako współczesnego problemu żywieniowego, w dużej mierze spowodowanego zmianami klimatycznymi. Zaprezentowane zostaną wyniki badań, których głównym celem było poznanie mechanizmów kontrolujących redystrybucję cynku w roślinach oraz roli genów ZIP w tych procesach.

Magdalena Pypka była magistrantką w Zakładzie Molekularnych Podstaw Homeostazy Metali u Roślin, gdzie pogłębiła zainteresowania z pogranicza biologii molekularnej i fizjologii roślin. Pracę dyplomową zrealizowała pod opieką dr hab. Anny Barabasz. W czasie studiów angażowała się w popularyzację nauki poprzez czynny udział w wydarzeniach takich jak: Noc Biologów, Piknik Naukowy, Dzień Fascynującego Świata Roślin czy Dzień Otwarty Kampusu Ochota. Aktywnie uczestniczyła również w działalności Koła Naukowego Botaniki UW.

Uroczystości zakończenia roku akademickiego będzie towarzyszył Chór Wydziału Biologii.