Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Troje naszych magistrantów otrzymało stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok akademicki 2025/2026

Troje naszych magistrantów otrzymało stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok akademicki 2025/2026

Katarzyna Jarosińska, Michał Stanowski i Wiktoria Szymanek zostali wyróżnieni Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok akademicki 2025/2026. Stypendium to przyznawane jest najlepszym studentom reprezentującym niemal wszystkie (48 z 55) dyscypliny naukowe i artystyczne, za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

W tegorocznej edycji stypendium przyznano 402 studentom za znaczące osiągnięcia naukowe, wyłonionym spośród 1155 wniosków spełniających warunki konkursu. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma charakter jednorazowy i wynosi 17 000 zł.

Serdecznie gratulujemy naszym stypendystom i zapraszamy do zapoznania się z ich sylwetkami!

Katarzyna Jarosińska – studentka 2. roku studiów II stopnia na kierunku Biotechnologia. Jej zainteresowania naukowe obejmują ekotoksykologię, biologię środowiskową, mikro- i nanoplastiki oraz ochronę ekosystemów wodnych.

W pracy naukowej zajmuje się badaniem wpływu koagulantów stosowanych w procesach rekultywacji jezior na biodostępność oraz pionowe rozmieszczenie w słupie wody mikro- i nanoplastików. W swojej pracy magisterskiej analizuje, czy powierzchniowe stosowanie polichlorku glinu (PAX-18) i siarczanu żelaza (PIX-123) może wzmacniać agregację i sedymentację mikro- i nanoplastików, modyfikować skład chemiczny wody oraz wpływać na preferowaną głębokość bytowania i reakcje na stres oksydacyjny u Daphnia pulex.

Pracę magisterską realizuje pod kierunkiem dr. Piotra Maszczyka w Zakładzie Hydrobiologii, Instytucie Ekologii.

Do najważniejszych osiągnięć Katarzyny należą współautorstwo publikacji „Microplastic Passage through the Fish and Crayfish Digestive Tract Alters Particle Surface Properties” (Babkiewicz et al., 2025) oraz wykonywanie zadań badawczych w ramach projektu NCN OPUS pt. „Wpływ mikroplastiku na wybrane ekologiczne interakcje między organizmami wodnymi”, który ma szansę zaowocować kolejną publikacją naukową.

Michał Stanowski – student 2. roku studiów II stopnia na kierunku Biotechnologia oraz studiów II stopnia na kierunku Bioinformatyka i Biologia Systemów. Jego zainteresowania naukowe obejmują mikrobiologię, bioinformatykę, metagenomikę oraz biotechnologię środowiskową.

W pracy naukowej zajmuje się badaniem podłoża zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). We współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym prowadzi analizy bioinformatyczne, których celem jest identyfikacja mikroorganizmów związanych z chorobą oraz charakterystyka ich genomów. Równolegle bada ekstremofilne białka pochodzące z rejonów Arktyki, analizując metagenomy mikroorganizmów środowisk ekstremalnych w poszukiwaniu genów kodujących potencjalnie użyteczne białka, które następnie poddaje charakterystyce laboratoryjnej.

Prace magisterskie realizuje pod kierunkiem dr. Takao Ishikawy (na kierunku Biotechnologia) i prof. dr. hab. Łukasza Dziewita (na kierunku Bioinformatyka i biologia systemów), obie w Laboratorium Stosowanej Ekologii Mikroorganizmów Instytutu Bioinżynierii.

Do najważniejszych osiągnięć Michała należą współautorstwo publikacji naukowej dotyczącej ekstremofilnych białek, srebrny medal na międzynarodowym konkursie iGEM, współautorstwo zgłoszenia patentowego w zakresie biologicznego oczyszczania ścieków oraz coroczne stypendium Rektora za wysokie wyniki w nauce.

Poza nauką Michał jest twórcą jednego z największych edukacyjnych kanałów biologicznych w Polsce – Imago Biologia na YouTube (www.youtube.com/@ImagoBiologia), wspierającego uczniów w przygotowaniach do matury i Olimpiady Biologicznej. Jego pasją są podróże rowerowe – w ten sposób odwiedził większość krajów Azji Południowo-Wschodniej oraz wiele państw europejskich.

Wiktoria Szymanek – studentka 2. roku studiów II stopnia na kierunku Biotechnologia. Jej zainteresowania naukowe obejmują biologię molekularną, immunologię, wirusologię oraz epitranskryptomikę.

W pracy naukowej bada mechanizmy rozpoznawania wirusowego dwuniciowego RNA i pobudzania odpowiedzi immunologicznej w komórkach ludzkich w ramach projektu NCN Sonata Bis „Zrozumienie, jak wirusowy epitranskryptom kształtuje odpowiedź immunologiczną gospodarza”. Wcześniej uczestniczyła również w projekcie HepaSwitch, w ramach którego przygotowywała propozycję terapii celowanej przeciwko rakowi wątrobowokomórkowemu (HCC) na potrzeby światowego konkursu biologii syntetycznej iGEM. Jest także członkinią WSB Symbioza i wielokrotnie prezentowała wyniki swojej pracy podczas konferencji Symbioza oraz Genomica.

Pracę magisterską realizuje pod opieką prof. Pawła Sikorskiego w Laboratorium Epitranskryptomiki. Instytucie Bioinżynierii.

Do najważniejszych osiągnięć Wiktorii należą współautorstwo publikacji „Effective recognition of double-stranded RNA does not require activation of cellular inflammation” w Science Advances, srebrny medal dla drużyny HepaSwitch w konkursie iGEM, Główna Nagroda Komisji oraz Nagroda Publiczności za wystąpienie podczas konferencji Genomica 2025, a także stypendium Rektora w latach 2023/2024 oraz 2024/2025.