Sezon 2022 w Ogrodzie Botanicznym UW – Włókna i barwy | praktyczny botaniczny

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego ogłosił 2022 rokiem roślin włóknodajnych i barwierskich – Włókna i barwy | PRAKTYCZNY BOTANICZNY. Wokół tego tematu organizowane będą rozmaite spotkania, zajęcia, wykłady i inne wydarzenia.

Będzie to okazja, by poznać rośliny użytkowe od strony praktycznej, pozwoli to wpłynąć na lepsze zapamiętywanie informacji i co najważniejsze – umożliwi zbudowanie własnych relacji z naturą. Podczas wydarzeń przypomniane zostaną niektóre tradycyjne praktyki rzemieślnicze, zielarskie i botaniczne.

Zaplanowany został cały sezon spotkań, wspólnych działań i warsztatów – od marca (wiosenne otwarcie Ogrodu) do końca października (zimowe zamknięcie). Przynajmniej raz w miesiącu zapraszamy na wyjątkowe warsztaty czy spotkania, a dodatkowo temat roślin barwierskich i włóknodajnych będzie obecny podczas weekendowych spacerów i wycieczek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Między innymi zaplanowano warsztaty z barwienia dzikimi roślinami, m.in. fantastycznym indygowcem, korą dębu czy owocami bzu oraz warsztaty włókiennicze czy tkackie. W programie pojawią się również wykłady, a w czerwcu swoje prace zaprezentują studenci Pracowni Artystycznej Projektowania Tkaniny pod kierunkiem Magdaleny Komar z Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie.

Całość zwieńczy jesienny Festiwal ZBIORY, który będzie podsumowaniem działań, zorganizowane zostaną dyskusje panelowe, spacery i warsztaty, a także kiermasz lokalnych wytwórców związanych z tematem roku.

HARMONOGRAM roku roślin włóknodajnych i barwierskich

24.03. | WARSZTATY | botanika praktyczna
Barwienie tkanin naturalnymi barwnikami roślinnymi
– dr Hanna Werblan-Jakubiec, OBUW
220 PLN

20.04. | WYKŁAD ONLINE
Len i konopie – zapomniane rośliny
– Marcin Praczyk, IWNiRZ (online)

21.05. | WARSZTATY
Barwienie naturalnymi barwnikami roślinnymi
– Aleksandra Bystry, DZIKIE BARWY
400 PLN

24.06. | WYSTAWA ASP
Wystawa prac studentów Pracowni Artystycznej Projektowania Tkaniny
– pod kier. Magdy Komar

21.07. | WARSZTATY
Shibori – japońska technika barwienia indygo
– Magdalena Wesołowska-Kuta, Batikoshi
300 PLN

20.08. | WARSZTATY
Warsztaty tkackie z materiałów z recyclingu
– Tartaruga STUDIO
300 PLN

24.09. | WARSZTATY
Sztuka dzikiego powroźnictwa, czyli wyplatania sznurów z włókien naturalnych
– Kamil Czepiel, Drzewiej
120 PLN

1–2.10. | FESTIWAL ZBIORY

Więcej informacji na stronie www Ogrodu Botanicznego UW.