Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – uroczystość w Ogrodzie Botanicznym UW

Każdego roku, od niepamiętnych czasów, społeczność akademicka Uniwersytetu Warszawskiego zbiera się 3 maja w Ogrodzie Botanicznym, aby uczcić rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Zapraszamy na uroczystości, które odbędą się we wtorek o godz. 12:00 przy kamieniu węgielnym Świątyni Opatrzności.

Wykład okolicznościowy pt.: „Papierowe konstytucje – realne instytucje” wygłosi dr Anna Materska-Sosnowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Miejsce uroczystości jest nieprzypadkowe: 3 maja 1792 roku, 12 miesięcy po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, tłumnie zebrali się tu senatorowie i dostojnicy Królestwa Polskiego, aby pod przewodnictwem króla Stanisława Augusta uroczyście wmurować kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności. Kościół ten, na mocy uchwały Sejmu Czteroletniego, miał być wotum dziękczynnym za uchwalenie Konstytucji.

W trakcie uroczystości, rękami króla i dostojników, wzniesiono ceglany fragment jednego z filarów planowanej świątyni, której budowa nigdy nie została dokończona. Obecnie znajduje się on na terenie Ogrodu Botanicznego UW.

Informujemy, że 3 maja w godz. 11:30 – 13:00 wstęp do Ogrodu nie będzie biletowany. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie www Ogrodu Botanicznego UW.