Odkrycie nowego rodzaju i gatunku sinicy nitkowatej przez międzynarodowy zespół pod kierunkiem dr hab. Iwony Jasser prof. ucz. z Wydziału Biologii

W ramach międzynarodowej współpracy naukowej, zespół dr hab. Iwony Jasser prof. ucz. z Instytutu Biologii Środowiskowej Wydziału Biologii UW wyizolował i opisał nowy rodzaj oraz gatunek sinicy nitkowatej z geotermalnego źródła w Górach Pamiru Wschodniego (Tadżykistan). Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie „Molecular Phylogenetics and Evolution”

Dla uhonorowania niedawno zmarłej prof. Anny Hillbricht-Ilkowskiej, światowej sławy hydrobiolożki, której badania dotyczyły modeli produktywności wód słodkich, sukcesji planktonu oraz ekologii krajobrazu, nowy rodzaj został nazwany Hillbrichtia.

Hillbrichtia pamiria sp. nov. jest nie tylko nową linią ewolucyjną wśród sinic, ale także potencjalnym producentem substancji bioaktywnych.

W badaniach brali również udział naukowcy z Uniwersytetu Arystotelesa w Tesalonikach oraz Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyizolowano 13 nowych szczepów termofilnych sinic w tym 2 nowe rodzaje i 3 gatunki, pochodzące z Islandii, Polski, Grecji i Tadżykistanu.

Artykuł na podstawie badań pod tytułem Cyanobacteria in hot pursuit: Characterization of cyanobacteria strains, including novel taxa, isolated from geothermal habitats from different ecoregions of the world został właśnie opublikowany w wysoko punktowanym czasopiśmie „Molecular Phylogenetics and Evolution”.

Więcej informacji na stronie www zespołu badawczego dr hab. Iwony Jasser, prof. UW. – Ecology and Toxicity od Cynaobacteria

fot. Gorący strumień niedaleko Bulunkul porośnięty matą mikrobialną z Hillbrichtia pamiria (Wschodni Pamir, Tadżykistan).