Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Monograficzny numer „Postępów Biochemii” poświęcony biologii rozwoju zwierząt

Bieżący stan badań dotyczących różnych aspektów rozmnażania i rozwoju zwierząt to temat najnowszego monograficznego tomu „Postępów Biochemii” pod redakcją prof. dr. hab. Marka Maleszewskiego, kierownika Zakładu Embriologii Instytutu Biologii Rozwoju i Nauk Biomedycznych na Wydziale Biologii UW.

Zeszyt (tom 67 nr 4, 2021) poświęcony jest biologii rozwoju zwierząt i zawiera artykuły przeglądowe napisane przez krajowych specjalistów, w tym pracujących na Wydziale Biologii UW:

  • „W zdrowiu i chorobie – mikroRNA w funkcjonowaniu mięśni szkieletowych” autorstwa zespołu z Zakładu Cytologii: Karoliny Romańczuk, mgr. Bartosza Mierzejewskiego, mgr Zuzanny Michalskiej i dr Anity Florkowskiej;
  • „Plastic – (nie)fantastic? O wpływie bisfenolu A na funkcjonowanie oocytów i zarodków ssaków” autorstwa zespołu z Zakładu Embriologii: dr hab. Anny Ajduk, Magdaleny Sadkowskiej, Zuzanny Gronek, Aleksandry Płocienniak i Alicji Stodulskiej;
  • „Chimery z udziałem pluripotentnych komórek macierzystych jako narzędzie w badaniach biomedycznych” autorstwa badaczek z Zakładu Embriologii: dr hab. Anety Suwińskiej i mgr Elizy Winek.

W tomie znajdują się prace dotyczące czterech grup tematycznych. Pierwsza grupa tekstów dotyczy mechanizmów regulujących oogenezę, głównie u ssaków, ale także i u bezkręgowców. Druga poświęcona jest zagadnieniu rozrodu wspomaganego przy pomocy metod embriologii eksperymentalnej (ART – ang. artificial reproductive technologies). Kolejny blok prac dotyczy powstawania pierwszych linii komórkowych w zarodkach ssaków oraz wiążący się z tym problem uzyskiwania i wykorzystywania w badaniach zarodkowych komórek macierzystych. Ostatni czwarty temat poruszony w tomie to zagadnienia związane z organogenezą, np. miogenezą.

Profesor Marek Maleszewski pisze we wstępie do tomu – Zależało mi na tym, by nie były to skierowane do fachowców suche przeglądy najnowszej literatury dotyczącej tematu, tylko żeby były to artykuły przybliżające zagadnienia czytelnikowi, który dopiero ma zamiar je bliżej poznać, wychodząc poza zakres jaki można znaleźć w podręcznikach biologii komórki i biologii rozwoju. Chciałbym zatem, by najważniejszym docelowym odbiorcą przeglądowych prac zawartych w tym numerze „Postępów Biochemii” byli studenci kończący studia licencjackie oraz magistranci, którzy w jednym lub kilku zwartych tekstach omawiających jakieś szersze zagadnienie znaleźliby informacje na temat postępu badań dotyczących tego problemu.