Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dr hab. Marta Wrzosek i dr Piotr Tykarski członkami Komitetu Biologii Organizmalnej PAN

Dr hab. Marta Wrzosek z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego została wybrana na członkinię Komitetu Biologii Organizmalnej PAN, w sekcji mykologicznej. Zaś dr Piotr Tykarski z Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii został wybrany na członka-specjalistę Komitetu Biologii Organizmalnej PAN oraz został powołany na członka sekcji zoologii tego Komitetu. Gratulujemy!

Dr hab. Marta Wrzosek obroniła w 2000 r. doktorat dotyczący systematyki i ewolucji grzybów z rzędu Mucorales. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2018 r. na Wydziale Biologii UW na podstawie dzieła “Grzyby (Fungi) i wylinkowce (Ecdysozoa) – złożoność i plastyczność interakcji”. Rok później badaczka została wyróżniona w 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki, który jest organizowany przez serwis PAP “Nauka w Polsce” oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przez długie lata związana z zespołem obecnego Instytutu Biologii Ewolucyjnej i CNBCH, obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Ogrodzie Botanicznym UW. Zasiada w Radzie Naukowej Instytutu Badań Andyjskich UW oraz w Radzie Naukowej Instytutu Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie. Rozwija współpracę naukową z zespołem z Uniwersytetu St. Antonio Abad w Cusco (Peru). Jest współautorką, wraz z Karoliną Głowacką, książki “W czym grzyby są lepsze od ciebie?”.

Dr Piotr Tykarski jest absolwentem Wydziału Biologii UW. Doktorat wykonał na Wydziale Leśnym SGGW w zakresie ekologii zgrupowań owadów saproksylicznych w środowisku górskim. Od 2002 r. coraz mocniej związany z biodiversity informatics – jest inicjatorem programu Coleoptera Poloniae oraz twórcą systemu Mapa Bioróżnorodności.

Piotr Tykarski jest koordynatorem Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności i reprezentantem Polski w Global Biodiversity Information Facility. Jako organizator projektu digitalizacji i mobilizacji danych przyrodniczych IMBIO bierze aktywny udział w integracji danych zbiorów przyrodniczych na Wydziale Biologii UW.