Dr Anna Podgórska laureatką stypendium Women in Research

Dr Anna Podgórska z Zakładu Bioenergetyki Roślin Wydziału Biologii została laureatką stypendium podoktorskiego Women in Research. Program stypendialny ma na celu promowanie badań naukowych, rozwój kariery kobiet orz współpracę z Westfalskim Uniwersytetem Wilhelma w Münster. Gratulujemy!

Program obejmuje realizację autorskiego projektu badawczego “Towards more sustainable nitrogen fertilization of plants by dissecting the molecular flexibility of plant redox metabolism”. Badania będą wykonywane we współpracy z grupą badawczą Plant Energy Biology kierowaną przez prof. Markusa Schwarzländera.

W ramach projektu do linii rzodkiewnika (Arabidopsis thaliana) posiadających defekt mitochondrialnej dehydrogenazy NDB1 zostaną wprowadzone unikatowe biosensory pozwalające na obrazowanie in vivo rzeczywistych zmian stanu redoks. Następnie linie transgeniczne rzodkiewnika zostaną poddane stresorowi – hodowli w obecności jonów amonowych jako jedynego źródła azotu. Charakterystyka biochemiczna i molekularna roślin transgenicznych poddanych działaniu stresora zostanie wykonana przez dr Annę Podgórską na Uniwersytecie Warszawskim. Badania przyczynią się do wyjaśnienia w jakim stopniu mitochondria wspomagają utrzymanie homeostazy redoks komórek roślinnych.