Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dr Anna Karnkowska laureatką Nagrody im. prof. Stefana Pieńkowskiego

Dr Anna Karnkowska została tegoroczną laureatką Nagrody im. prof. Stefana Pieńkowskiego. Wyróżnienie to zostało przyznane za badania dotyczące ewolucji organelli pochodzenia endosymbiotycznego – mitochondriów i plastydów.

Powstanie mitochondriów i plastydów miało fundamentalne znaczenie dla ewolucji komórki eukariotycznej i życia na Ziemi. Prowadzone przez dr Annę Karnkowską badania odpowiadają na pytania dotyczące wczesnych etapów endosymbiozy, ewolucji genomów organellarnych i ewolucji redukcyjnej organellów. Analizy genomów i transkryptomów różnych linii ewolucyjnych mikroorganizmów eukariotycznych wykazały dynamiczną i konwergentną ewolucję genomów plastydowych. Badania nad jednokomórkowym Monocercomonoides exilis pokazały, że jest to jedyny znany nauce organizm eukariotyczny, który całkowicie utracił mitochondrium. U organizmów beztlenowych mitochondria zwykle zachowują się w szczątkowej postaci z uwagi na ich rolę w różnych procesach metabolicznych, w tym w składaniu centrów Fe-S. Monocercomonoides uzyskał tę zdolność dzięki horyzontalnemu transferowi genów od bakterii, co umożliwiło utratę systemu mitochondrialnego, a w konsekwencji – również samego mitochondrium.

Nagroda jest przyznawana corocznie od 2004 r. (od 2020 co drugi rok), za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie fizyki eksperymentalnej, astronomii, chemii, medycyny i biologii. Jej adresatami są młodzi badacze i badaczki, którzy nie ukończyli 40 lat. Gratulujemy!