Dyskusja: Considerations and consequences of allowing DNA sequence data as types of fungal taxa

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na łamach czasopisma IMA Fungus [pobierz plik pdf] , w związku z planowaną Fungal Nomenclatiure Session, która odbędzie się podczas 11th International Mycological Congress w lipcu br.

Opublikowano Aktualności | Możliwość komentowania Dyskusja: Considerations and consequences of allowing DNA sequence data as types of fungal taxa została wyłączona

Mykologia medyczna – NOWY PODRĘCZNIK

Z przyjemnością informujemy, że właśnie ukazał się podręcznik Mykologia medyczna pod redakcją Pani Profesor Alicji Kurnatowskiej oraz Pana Profesora Piotra Kurnatowskiego [link do strony wydawnictwa].

Podręcznik przygotowany przez nauczycieli akademickich różnych specjalności, zajmujących się problemami mykologii medycznej u ludzi i zwierząt, adresowany jest zarówno do studentów (kierunki medyczne i biologiczne), jak i do lekarzy medycyny i weterynarii różnych specjalności, a także innych pracowników służby zdrowia. Publikacja spełni swoje zadanie, jeżeli przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat chorób ludzi i zwierząt, których czynnikami etiologicznymi są grzyby, wpłynie na ich zwiększoną częstość wykrywania, a tym samym zwalczania; uświadomi zagrożenia, jakie stanowią grzybice i wywoła dyskusję wśród adresatów książki.

Opublikowano Aktualności | Możliwość komentowania Mykologia medyczna – NOWY PODRĘCZNIK została wyłączona

Zapraszamy na X Dni Różnorodności Biologicznej, Polanów

Nadleśnictwo Polanów zaprasza na X Dni Różnorodności Biologicznej w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Środkowopomorskie, które odbędą się w dniach 13-15 czerwca 2018 r. Zaproszenie do pobrania [pobierz plik pdf].

Opublikowano Aktualności | Możliwość komentowania Zapraszamy na X Dni Różnorodności Biologicznej, Polanów została wyłączona

Zmiany w redakcji Acta Mycologica

Informujemy, że nastąpiła zmiana redakcji w czasopiśmie Acta Mycologica. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie czasopisma: https://pbsociety.org.pl/default/dzialalnosc-wydawnicza/acta-mycologica/.

Nowemu zespołowi redakcyjnemu życzymy owocnej kadencji, a wszystkich Państwa zachęcamy do publikowania na łamach czasopisma prac dotyczących szeroko rozumianej mykologii. Mile widziane są także prace typu „checklist” z wykazami gatunków grzybów występujących w danym regonie.

Opublikowano Aktualności | Możliwość komentowania Zmiany w redakcji Acta Mycologica została wyłączona

Życzenia świąteczne

jajo1W imieniu Zarządu Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, życzymy Państwu zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych oraz wesołego Alleluja!

Opublikowano Aktualności | Możliwość komentowania Życzenia świąteczne została wyłączona

Zapraszamy na seminarium pt. „Możliwości ochrony, uprawy i gospodarowania truflą letnią (Tuber aestivum Vitt.)”

Zapraszamy na otawrte seminarium naukowe pt. „Możliwości ochrony, uprawy i gospodarowania truflą letnią (Tuber aestivum Vitt.)”, które odbędzie się 12 kwietnia br. w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dn. 9 kwietnia pod adresem email: a.glowacka@ibles.waw.pl. Więcej informacji znajduje się w załaczonym pliku [pobierz plik pdf].

Opublikowano Aktualności | Możliwość komentowania Zapraszamy na seminarium pt. „Możliwości ochrony, uprawy i gospodarowania truflą letnią (Tuber aestivum Vitt.)” została wyłączona

Z przykrością zawiadamiamy, że 15 marca, w wieku 79 lat odszedł Profesor Franz Oberwinkler

Z przykrością zawiadamiamy, że 15 marca, w wieku 79 lat odszedł Profesor Franz Oberwinkler.

Profesor Oberwinkler urodził się w 1939 roku w Bad Rechenhall w Górnej Bawarii, doktoryzował się na Uniwersytecie Monachijskim, pracował wiele lat na Uniwersytecie w Tybindze. Pod koniec lat sześćdziesiątych XX w. był ekspertem pracującym dla Latynoamerykańskiego Instytutu Leśnego (Instituto Forestal Latino-Americano) w Mérida w Wenezueli. Był wybitnym mykologiem specjalizującym się w badaniach grzybów zarówno wielkoowocnikowych jak i mikroskopijnych – głównie pasożytów roślin. Jego podstawowym zainteresowaniem badawczym były grzyby z typu Basidiomycota. Zajmował się ich morfologią, ekologią i ewolucją. Napisał wiele artykułów przeglądowych o tematyce mykologicznej. Wiele lat szefował Ogrodowi Botanicznemu przy Uniwersytecie w Tybindze. W 2002 roku założył i był pierwszym redaktorem europejskiego pisma mykologicznego Mycological Progress. Jest autorem ponad 500 publikacji naukowych. Za działalność naukową i organizacyjną otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia – między innymi medal de Bary’ego na IX kongresie IMA (International Mycological Association), w Edynburgu w 2010. Wiele grzybów nosi nazwy gatunkowe na jego cześć – między innymi: Amanita oberwinklerana, Sphaerobasidioscypha oberwinkleri, Thecaphora oberwinkleri, Uromyces oberwinklerianus. Szczególnym upamiętnieniem jego osoby jest rodzaj Oberwinkleria zaproponowany przez Vánky’ego i R. Bauera (Mycotaxon, 1995).

Opublikowano Aktualności | Możliwość komentowania Z przykrością zawiadamiamy, że 15 marca, w wieku 79 lat odszedł Profesor Franz Oberwinkler została wyłączona

Zapraszamy na posiedzenie naukowo-szkoleniowe Oddziału Katowice Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów

Informujemy, że w dniu 20. 03. 2018 roku o godzinie 1300 w sali nr 104 (obok Sali wykładowej im. Prof. J. Szaflarskiego) w Katowicach-Ligocie, ul. Medyków 18 w ramach posiedzenia Oddziału Katowice Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów wygłosi wykład nasz kolega, przewodniczący sekcji mykologii medycznej PTMyk dr Paweł Krzyściak. Tytuł wykładu „Diagnostyka grzybic powierzchniowych – temat ciągle aktualny” [pobierz plik doc]. Zapraszamy!

Opublikowano Aktualności | Możliwość komentowania Zapraszamy na posiedzenie naukowo-szkoleniowe Oddziału Katowice Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów została wyłączona

sesja terenowa PTMyk w Puszczy Boreckiej

Zapraszamy członków i sympatyków PTMyk do udziału w kolejnej sesji terenowej. W tym roku sesja odbędzie się w Puszczy Boreckiej w dniach 20-25 sierpnia 2018 roku. Więcej informacji można znaleźć w Komunikacie 1 [pobierz plik docx].

Opublikowano Aktualności, Sekcja: Różnorodność i ochrona grzybów | Możliwość komentowania sesja terenowa PTMyk w Puszczy Boreckiej została wyłączona

konferencja: Non-conventional Yeasts: from Basic Research to Application

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji: Non-conventional Yeasts: from Basic Research to Application, która odbędzie się w Rzeszowie w dniach 15-18 maja br. Informacje dotyczące przyjmowania streszczeń oraz warunków uczestnictwa dostępne są pod adresem:
http://nonconventionalyeasts2018.pl/
program konferencji jest dostępny na stronie:
https://www.ptbioch.edu.pl/imprezy/konferencje/753-non-conventional-yeasts-from-basic-research-to-application-2

Opublikowano Aktualności | Możliwość komentowania konferencja: Non-conventional Yeasts: from Basic Research to Application została wyłączona