logo Uniwersytet Warszawski

Prezentacja o koronawirusie Drukuj
czwartek, 26 marca 2020 18:55

Prezentacja o koronawirusie przygotowana przez dr hab. Agnieszkę Kwiatek z Zakładu Wirusologii Molekularnej - pobierz pdf

 
UniStem Day - Dnia Komórek Macierzystych Drukuj
wtorek, 17 marca 2020 16:47

ilustracja_USD2020 W piątek, 6 marca 2020 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się kolejna edycja UniStem Day - Dnia Komórek Macierzystych. Spotkanie to ma na celu rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy o komórkach macierzystych i biologii medycznej. W tegorocznej edycji USD uczestniczyło ponad 100 uczelni z 4 kontynentów. Na Wydziale Biologii UW gościliśmy 300 uczniów ze szkół z województwa mazowieckiego.

Wydarzenie zorganizowali pracownicy i doktoranci Zakładu Cytologii, Zakładu Embriologii oraz Zakładu Immunologii WB UW, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biologii Medycznej Antidotum i Studenckiego Koła Naukowego Embriologii. Spotkanie poprowadzili Magdalena Kosmala i Kacper Bielak...

więcej…
 
Naukowcy z Wydziału Biologii UW przeprowadzili badania dotyczące sposobu poruszania się wczesnych dinozaurów Drukuj
poniedziałek, 02 marca 2020 13:17

Ustalono, że wczesne dinozaury wywodziły się bezpośrednio z czworonożnych zwierząt, a nie jak wcześniej sądzono z dwunożnych. Jako pierwsi poznali sposób lokomocji silezaura na tle wczesnej ewolucji linii ptasiej. Wyniki ich badań zostały opublikowane w „Journal of Anatomy”.

Naukowcy ustalili, że przednie kończyny Silesaurus były w pełni wyprostowane i miały zmniejszone mięśnie związane z wysuwaniem, cofaniem i zginaniem. Takie rozwiązanie anatomiczne występowało u wczesnych zauropodów – wielkich długoszyich dinozaurów. Podobnie jak u Silesaurus, ich kończyny przednie pełniły funkcję podpory przodu ciała. Badacze z UW podkreślają, że duże i ciężkie zauropody nie musiały się tak bardzo obawiać drapieżników, dlatego mogły być powolnymi zwierzętami.

więcej

 
Wyróżnienie dla dr hab. Marty Wrzosek w konkursie Popularyzator Nauki 2019 Drukuj
poniedziałek, 02 marca 2020 13:15

Dr hab. Marta Wrzosek z Wydziału Biologii została wyróżniona w 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Badaczka zajmuje się mykologią – nauką o grzybach, ich systematyką, budową, fizjologią i znaczeniem dla człowieka. Popularyzuje mykologię od wielu lat, prowadząc zajęcia, wykłady i spotkania m.in. dla studentów, dzieci i młodzieży oraz słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku.

więcej o nagrodzonych

więcej o planach założenia Mykoteki

 
O korzyściach z mokradeł w publikacji naukowców z UW Drukuj
poniedziałek, 02 marca 2020 13:13

Badacze z naszego Wydziału oraz uniwersytetów duńskich i niemieckich oszacowali koszty i efektywność przywrócenia przyrzecznych stref bagiennych na przykładzie rzeki Narwi. Ich zdaniem, mokradła mogą pozytywnie wpłynąć na ekosystem nie tylko rzek, ale i Bałtyku, a przy tym służyć rekreacji. Naukowcy opublikowali rezultaty swoich prac w miesięczniku „Water”.

więcej

 
Zespół z Instytutu Mikrobiologii WB został wyróżniony Nagrodą zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej. Drukuj
sobota, 29 lutego 2020 19:25

wyroznienie_ministra_fotografia Głównym osiągnięciem w zakresie działalności wdrożeniowej w latach 2017-2018 była komercjalizacja serii preparatów przeznaczonych do przyspieszonej biodegradacji związków organicznych oraz usuwania zanieczyszczeń nieorganicznych. Aktywność komercjalizacyjna obejmowała pełen wachlarz strategii i rozwiązań stosowanych na rynku (sprzedaż bezpośrednią, licencjonowanie, zgłoszenia patentowe i ochrona know-how).

więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 92


logo HR