Dzień Chorób Rzadkich na Wydziale Biologii UW 2020 Drukuj
piątek, 28 lutego 2020 08:28

logo rare_disease_dayJuż jutro (28.02.2020) na naszym Wydziale odbędzie się Dzień Chorób Rzadkich na Wydziale Biologii UW! Zapraszamy w godzinach od 13:30 do 17:00. Głównym celem obchodów Dnia Chorób Rzadkich (ang. Rare Disease Day) jest zwiększenie społecznej świadomości oraz wiedzy dotyczącej chorób rzadkich. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych, ale nieposiadających wykształcenia okołomedycznego.

W ramach Wydarzenia swoje wykłady wygłoszą: prof. dr hab. Ewa Bartnik z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Przemysław Sobieszczuk z Fundacji EB Polska (pacjent chorujący na pęcherzowe oddzielanie się naskórka), dr hab. n. med. Agnieszka Rygiel z Instytutu Matki i Dziecka, Anna Charko z Fundacji Ludzie i Medycyna (psycholożka pracująca z osobami chorującymi na choroby rzadkie) oraz prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Równolegle do panelu wykładów prowadzone będą stoiska edukacyjne moderowane przez osoby dotknięte chorobami rzadkimi. W założeniu będą one platformą do swobodnej wymiany opinii oraz doświadczeń pomiędzy „Zebrami” a odwiedzającymi. Wśród  moderatorów znajdą się również osoby związane z Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich – ORPHAN, Stowarzyszeniem Chorujących na Mukopolisacharydozę (MPS) i Choroby Rzadkie, Fundacją EB Polska oraz nieformalnym stowarzyszeniem chorujących na Zespół Chiari i jamistość rdzenia kręgowego.

Patronat nad Wydarzeniem objęli: JM Rektor UW dr hab. Marcin Pałys, prof. UW, Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Instytut Matki i Dziecka. Sponsorami Dnia Chorób Rzadkich na Wydziale Biologii UW 2020 są firmy Nutricia Metabolics, Takeda oraz Analityk Genetyka. Partnerem wspierającym jest BioCentrum Edukacji Naukowej.

Udział w Wydarzeniu jest bezpłatny oraz otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Wydarzenia na Facebook’u (https://www.facebook.com/events/2870917542958489/) .