logo Uniwersytet Warszawski

zakonczenie roku_2017_plakat

Zespół dziekański Wydziału Biologii
Uniwersytetu Warszawskiego

ma zaszczyt zaprosić na

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018

Uroczystość odbędzie się 21 czerwca 2018 r. o godz. 9.30, w auli 9B
w gmachu Wydziału Biologii UW, przy ul. Miecznikowa 1

 
6th Polish Evolutionary Conference

PEC_2018_plakat Serdecznie zapraszamy na współorganizowaną przez Wydział Biologii VI Polską Konferencję Ewolucyjną (PEC2018), która odbędzie się w dniach 26-28 września 2018 r. w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Przypominamy o dwóch ważnych terminach:

- wysyłanie abstraktów - do 15/06/2018
- wczesna rejestracja - do 04/07/2018

Więcej informacji i możliwość rejestracji dostępna jest na stronie http://pec2018.cent.uw.edu.pl/

 
dr Mateusz Tałanda współautorem artykułu w Nature

talanda_nature_ilustracja Gady łuskonośne (jaszczurki i węże) są dziś najliczniejszą gatunkowo grupą kręgowców lądowych. Ich początki nie były jednak znane, ponieważ brakowało jakichkolwiek skamieniałości z pierwszych 80 milionów lat ewolucji tej grupy. Sprawę utrudniały także sprzeczne sygnały filogenetyczne płynące z morfologii i genomu dzisiejszych jaszczurek i węży. Z pomocą przyszła Megachirella wachtleri, niewielki gad znaleziony we włoskich Alpach, w skałach datowanych na około 245 milionów lat. Ponowne przebadanie jej szkieletu, z użyciem tomografu komputerowego, ujawniło zestaw cech wyłącznych dla jaszczurek, jak i prymitywnych, nieznanych u dzisiejszych gadów z tej grupy. Megachirella jest więc idealnym ogniwem przejściowym. Wykorzystanie wielu skamieniałości prymitywnych gadów pozwoliło ustalić cechy...

więcej…
 
Chóralne Akceleracje

plakat_choralne_akceleracje_2018 25 maja o godz. 19:00 w Holu Centrum Nowych Technologii UW odbył się dziesiąty już koncert Chóralne Akceleracje.

Jubileuszowy 10-ty koncert uświetniło wspólne wykonanie „Glorii” Antonio Vivaldiego. Wykonawcami byli: Chór Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Chór Wydziału Fizyki, Chór Wydziału Biologii wraz z Chórem Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Chórom towarzyszył zespół muzyki dawnej Senza Battuta. Partie solowe wykonały Teresa Szostakowska, Magdalena Trzcionkowska i Marta Szeliga.

 


logo HR